. Ma Auguszta napja van.
Arczok és láthatárok – 19. századi magyar festészet
2018-05-08 02:04:59
Arczok és láthatárok –  19. századi magyar festészet

Arczok és láthatárok – 19. századi magyar festészet

A 19. századi magyar festészet jelentős alkotóinak a Janus Pannonius Múzeum gyűjteményében található alkotásait  bemutató tárlat május 9-étől  látható a pécsi Modern Magyar Képtárban.

A kiállítás rendezőinek elsődleges célja volt, hogy ezek az eddig csupán a kutatók számára raktárban megtekinthető művek, amelyek közül legfeljebb néhány szerepelt egy-egy időszaki kiállításon, restaurálásra, művészettörténeti feldolgozásra, kiadványban való publikálásra és kiállításra kerüljenek, mint a Janus Pannonius Múzeum gyűjteményének egységes műtárgycsoportja.

A 19. századi  magyar festészetet felvonultató anyag még soha nem volt így együtt látható egyetlen tárlaton sem. A Modern Magyar Képtár állandó kiállítása a nagybányai festészettel indul, s ez a festőiskola jelenti azt a képzőművészeti modernséget,  ami éppen a 19. századi akadémiai művészet ábrázolási módjától, művészi világnézetétől és gesztusaitól szakadt el. Így ezek a képek mintegy magyar modernitás előtörténetét jelentik.

Az erre a korszakra jellemző magyar festészet legfőbb témáiból, s legismertebb alkotóiból összeállított  reprezentatív válogatás fő jellemzője, hogy alkotóik  különböző stílustörekvései, eltérő művészi látásmódja, illetve korszakváltásai ellenére a hagyományos műfajok és ábrázolási módok vizuális nyelvén a magyar történelem, a nemzeti hősök és jeles személyiségek, a hazai táj, a népélet és a polgári mindennapokat jelenítik meg.

Maga a kiállítás címe, az Arczok és láthatárok is a nyelvújítás korszakát idézik meg, s utalnak  a kiállított festmények gerincét képező két  műfajra,  a kor jeles  magyar személyiségeiről készült portrékra,  valamint a magyar tájat valósághűen  megjelenítő tájképekre. A  korszak legnagyobb, legismertebb, legnépszerűbb festőinek - Barabás Miklós, Borsos József, Benczúr Gyula, Jakobey Károly, Kovács Mihály, Ligeti Antal, Lotz Károly, Madarász Viktor, Munkácsy Mihály, Mészöly Géza, Paál László, Székely Bertalan, Telepy Károly -  művei mellett láthatók lesznek  kevésbé ismert alkotóké is.

A  tárlat igazi kuriózuma, hogy egy külön teremben a pécsi 19. század kel életre  városképekkel. Többek között láthatók lesznek Johann Varoni nagyméretű látképe mellett - ami nemrég került elő egy osztrák magángyűjteményből - pécsi polgárok arcképei,  valamint pécsi művészek - Wéber Xavér Ferenc, Zsolnay Vilmos és Bartalits Mihály -  eddig a közönség számára ismeretlen alkotása. Ez az anyag még soha nem volt így együtt látható egyetlen tárlaton sem.

Az Arczok és láthatárok című tárlat november 11-éig  várja az érdeklődőket  Modern Magyar Képtárban (Pécs, Papnövelde u. 5.).

További híreink
Világszenzáció: Karikó Katalin után egy nappal újabb magyar tudós kapott Nobel-díjat
Kutatótársával, az amerikai Drew Weissmannel megosztva Karikó Katalinnak ítélte a Svéd Királyi Akadémia a 2023-as fiziológiai-orvostudományi Nobel-díjat a mRNS-alapú orvo...
2023-10-03 17:21:29, Hírek, KÖZ-TÉR Bővebben
A tangó tüzében izzik ismét Pécs
Ismét várja az érdeklődőket a Pécsi Nemzetközi Tangó Ünnep, immár harmadszor.
2023-09-29 02:19:13, Hírek, KÖZ-TÉR Bővebben
Középpontban a fenntarthatóság és ellenállóképesség
A fenntarthatóság és az ellenállóképesség állt a középpontjában idén az immár tizenötödik alkalommal megrendezett Pécsi Pénzügyi Napoknak.
2023-06-06 21:59:53, Hírek, KÖZ-TÉR Bővebben

Hozzászólások

Még nem érkezett be hozzászászólás! Legyen ön az első!

Hozzászólás beküldéséhez kérjük lépjen be vagy regisztráljon!
Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Összehangolja az oktatási és a hallgatói szolgáltatásokat a Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány és a ...
Bővebben >>