Az orvoskar által indított képzés kifejezetten a bölcsődékben, munkaidőben felmerülő ellátási helyzetekre fókuszál, gyakorlati megoldásokon keresztül magabiztos és gyors segítségnyújtásra készíti fel a résztvevőket.
A három részből áll a nyolc órás képzés, amelyen 12 fős csoportokra osztva vesz részt a százhatvan bölcsődei dolgozó Egy csoport három alkalommal keresi fel a pécsi orvoskar 1700 négyzetméter alapterületű skill laborját, ahol ultramodern szimulátorok segítségével bevonásával zajlik az oktatásuk. Az elméleti ismeretek elsajátítása és a fogások gyakorlását követően, a szituációs gyakorlatokon keresztül győződhetnek meg tudásukról.
"A képzés igénye a bölcsődék oldaláról merült fel. A 11 intézmény vezetője még 2024 decemberében vette fel velünk a kapcsolatot, mi pedig kaptunk az alkalmon, hogy a pécsi gyermekek biztonsága és a szülők megnyugtatása érdekében közösen, az igények alapján kialakítsunk egy olyan tananyagot, amely a napi gyakorlatból és esetekből táplálkozik, és a csecsemő- és kisgyermeknevelők hasznára válhat. A képzés anyagát orvosok, szakdolgozók közreműködésével, valamint egy-egy eljárás kapcsán szakszervezeteket is bevonva hoztuk létre" - mondta el dr. Rendeki Szilárd, a kar Orvosi Készségfejlesztő és Innovációs Központjának igazgatója.
Az oktatás során olyan gyakorlati megoldásokkal találkoznak a csecsemő- és kisgyermeknevelők, amelyek alkalmassá teszik őket a mindennapi balesetek - magasból esés, vérzések, sebzések, törések- ,a kullancscsípés ellátására, a légúti idegentest eltávolítására, a kisgyermekek szakszerű újraélesztésére. Megtanulják milyen tünetekkel jár, és mi a különbség a krupp, az asztma, az allergia között. E mellett az agyhártyagyulladással és a cukorbetegséggel kapcsolatos ismereteket is elsajátítják. Ezekhez illeszkednek a szituációs gyakorlatok, ugyanis a résztvevőknek véletlenszerűen kell megbirkózniuk egy traumatológiai és egy belgyógyászati esettel, emellett számot kell adniuk az újraélesztési tudásukról is.
A projekt 2025 júliusáig tart, de szervezők bíznak benne, hogy lesz lehetőségük a folytatásra, valamint további óvodák, bölcsődék is érdeklődnek majd a képzés iránt. Emellett az oktatást teljesítőknek is érdemes 6-12 havonta átismételni a tanultakat, hogy éles szituációban higgadtan, magabiztosan járhassanak el.