. Ma Auguszta napja van.
Hogy könnyebben találjanak munkát
2016-10-19 18:22:36
Hogy könnyebben találjanak munkát

Hogy könnyebben találjanak munkát

A Baranya Megyei Kormányhivatal a Gazdaságfejlesztési és Innovációs  Operatív Program keretében zajló Ifjúsági Garancia programban nyújtható támogatások felhasználásával segíti a fiatalok elhelyezkedését.

Az európai uniós forrásból finanszírozott Ifjúsági Garancia program azon 25 év alatti fiatalok  elhelyezkedését segíti, akik nem tanulnak és nem is dolgoznak, jelenleg munkanélküliek. A projekt keretében a sikeres pályaválasztáshoz, az elhelyezkedéshez, a munkaerő-piaci helyzetük javításához kapnak személyre szabott segítséget.

Mint Horváth Zoltán, a Baranya Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja elmondta, az elmúlt esztendőben indult  Ifjúsági Garancia program  elsődleges célja, hogy tanulási vagy munkalehetőséget kínáljon minden állás nélküli fiatalnak. Erre 2021-ig országosan 160 milliárd forint európai uniós forrás áll rendelkezésre. A projekt keretében  elsősorban a három hónapra igénybe vehető  munkatapasztalat szerző lehetőséggel éltek munkahely a programba résztvevők.


Az elhelyezkedni nem tudó pályakezdők, vagy az iskolarendszerből megfelelő szaktudás és végzettség nélkül kikerülők problémája egyaránt sújtja az Európai Unió valamennyi tagállamát. Az Ifjúsági Garancia program hosszú távú célja, hogy a lehető legrövidebb ideig legyenek munka nélkül a fiatalok, minél előbb bekerüljenek az elsődleges munkaerőpiacra. Ennek érdekében az érintettek személyre szabott segítséget kapnak a programot lebonyolító járási foglalkoztatási osztályok munkatársaitól. A szakképzetlenek számára a képzési rendszerbe való visszakerülés és a versenyképes végzettség megszerzése, a szakképzettek számára pedig a munkatapasztalat-szerzés és a versenyszférában való elhelyezkedés támogatása az elsődleges. Az Ifjúsági Garancia Rendszerbe való belépés után a foglalkoztatási szolgálat – a fiatallal együttműködve – egyéni fejlesztési tervet dolgoz ki, és legkésőbb négy hónapon belül konkrét tanulási vagy munkalehetőséget is felajánl a résztvevő számára.


A program a Nemzetgazdasági Minisztérium vezetése mellett a fővárosi és a megyei kormányhivatalokkal konzorciumban valósul meg. Baranyában  2015. januárja  2071 fiatalt vontak be. A folytatásban fokozatosan minden állás nélkül lévő 25 alattit igyekeznek elérni és kitörési lehetőségeket kínálni a számukra. A végzettség nélküli vagy nem versenyképes szakmával rendelkezők támogatott képzéseken vehetnek részt, hogy a gazdaság számára is értékes szakképesítésre tegyenek szert. Baranya megyében a legnépszerűbb képzések a gépi forgácsoló, a pincér, a pénzügy-számviteli és a nyelvi kurzusok voltak. Eddig ezeken összesen 321   részt, a támogatásukra fordított összeg – a tanfolyamok díja és a keresetpótló juttatások – megközelítőleg 303 millió forintot tettek ki.


A megfelelő szakmával rendelkezők esetében a munkáltató vehet igénybe foglalkoztatást bővítő vagy bérköltség-támogatást. Az elmúlt év januárjától a foglalkoztatást bővítő támogatást 532 fő után igényeltek, a támogatásra felhasznált összeg 320 millió forint volt. Bérköltség-támogatást összesen 1411fő után kaptak a foglalkoztatók, több, mint 840 millió forint értékben. Az ebben érintett fiatalok közül 852 néhány hónapos munkatapasztalat-szerzéshez kapott támogatást, 73-an pedig alacsony iskolázottságúként kerültek be a programba.
Az eddigi tapasztalatok szerint a programban résztvevők ötöde mindössze az általános iskolát fejezte be, negyedük gimnáziumi érettségivel, közel 45 százalékuk pedig szakmunkásképzős vagy szakközépiskolai bizonyítvánnyal rendelkezik. A támogatott munkakörök között a legnépszerűbbek a kereskedelemben és a vendéglátásban találhatók.


Az európai uniós forrásból megvalósuló Ifjúsági Garancia program költségvetését a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program biztosítja.  Az eredetileg 36 milliárd forintos összeget a kormány idén októberben 160 milliárd forintra emelte, ezzel párhuzamosan a megvalósítási időszakot is meghosszabbította 2017 végéről 2021 októberéig. A növekedés eredménye, hogy az eredetileg Baranyának jutó kétmilliárd forintos keret 9,7 milliárdra nőtt. Ebből a vállalások szerint 8860 fiatalnak tudnak majd valamilyen formában segítséget nyújtani az elhelyezkedéshez a megyében.

Utoljára frissítve: 2016-10-19 18:28:13

További híreink
Világszenzáció: Karikó Katalin után egy nappal újabb magyar tudós kapott Nobel-díjat
Kutatótársával, az amerikai Drew Weissmannel megosztva Karikó Katalinnak ítélte a Svéd Királyi Akadémia a 2023-as fiziológiai-orvostudományi Nobel-díjat a mRNS-alapú orvo...
2023-10-03 17:21:29, Hírek, KÖZ-TÉR Bővebben
A tangó tüzében izzik ismét Pécs
Ismét várja az érdeklődőket a Pécsi Nemzetközi Tangó Ünnep, immár harmadszor.
2023-09-29 02:19:13, Hírek, KÖZ-TÉR Bővebben
Középpontban a fenntarthatóság és ellenállóképesség
A fenntarthatóság és az ellenállóképesség állt a középpontjában idén az immár tizenötödik alkalommal megrendezett Pécsi Pénzügyi Napoknak.
2023-06-06 21:59:53, Hírek, KÖZ-TÉR Bővebben

Hozzászólások

Még nem érkezett be hozzászászólás! Legyen ön az első!

Hozzászólás beküldéséhez kérjük lépjen be vagy regisztráljon!
Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Pécsett rendezik meg a Tervezz te is ökoházat! országos verseny döntőjét.
Bővebben >>