. Ma Andrea napja van.
Húsz év is „kinézhet” az ablakos körhintacsalóknak
2023-11-03 09:17:17
Húsz év is „kinézhet” az ablakos körhintacsalóknak

Húsz év is „kinézhet” az ablakos körhintacsalóknak

Egy dél-dunántúli bűnszervezet 15 tagjával szemben, az eredményes befejezett nyomozást követően vádemelésre nyújtott be indítványt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. Az elkövetők komplex, hazai és uniós cégekből felépített hálózaton keresztül körhintacsalással csaknem 650 millió forint áfát csaltak el.


A  műanyag nyílászárók gyártásával és értékesítésével a valóságban is foglalkozó, baranyai és budapesti székhelyű társaságok a nagyobb haszon reményében a körhintacsalás módszerét is alkalmazták. Fizetendő áfájukat egy többszintű, valós tevékenység nélküli cégekből felépített számlázási láncolattal kiegészítve csökkentették a megalapozott gyanú szerint. A belföldi, nyolc magyar céget működtető hálózatot hét szlovák és egy osztrák tovább számlázó céggel egészítették ki. A látszólagos gazdasági eseményekről kiállított fiktív számlákat a könyvelésükben úgy tüntették fel, mintha a cégek által belföldön megvásárolt termékeket uniós társaságok részére értékesítették volna tovább, áfa-levonási jogot generálva maguknak. A színlelt termékértékesítések utáni jogtalan áfa-visszaigényléssel csaknem 650 millió forintos vagyoni hátrányt okoztak a költségvetésnek.


A bűncselekmény-sorozat megszakítására és a bűnszervezet felszámolására szervezett két évvel ezelőtti akcióban 17 helyszínen, összesen 77 nyomozó, járőr, revizor és informatikus vett részt. Összesen tíz gyanúsítottat - strómanokat és a valódi haszonhúzókat - állítottak elő és hallgattak ki a nyomozók, közülük a bíróság négy terhelt letartóztatását rendelte el. A gyanúsítottak köre a nyomozás során tovább szélesedett, az ügy befejezésével 15 személlyel szemben emelhet vádat az ügyészség.


A költségvetésnek okozott vagyoni hátrány megtérülése érdekében a nyomozók 14 ingatlant, 32 gépjárművet, továbbá céges tárgyi eszközöket és 52 millió forint céges számlapénzt foglaltak le, és vettek zár alá. A bűnszervezet tagjaitól közel 1,5 milliárd forint összértékű vagyon vontak el a nyomozók a  vagyonbiztosítás érdekében.   


A bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása bűncselekmények elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indult nyomozást a NAV Dél-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága befejezte, majd az ügyet továbbította a Baranya Vármegyei Főügyészségre. A szervezet irányítói - elmarasztaló ítélet esetén - akár húsz év börtönbüntetésre is számíthatnak.

Utoljára frissítve: 2023-11-03 09:24:38

További híreink
Bűnügyi felügyelet alatt a kegyetlen nevelőszülők
Bűnügyi felügyelet alá kerültek személyi szabadság megsértése és más bűncselekmény gyanúja miatt a finn nevelőszülők.
2025-03-21 22:01:40, Hírek, RENDŐRSÉGI HÍREK Bővebben
Bűnösek emberi test tiltott felhasználásában
Illegálisan rendelt száz csontot a klinikaigazgató a boncmestertől.
2025-03-14 23:26:53, Hírek, RENDŐRSÉGI HÍREK Bővebben
Prostitúcióra kényszerítette a főbérlőjét
A Baranya Vármegyei Főügyészség vádat egy nő ellen, aki szállásadóját prostitúcióra kényszerítette.
2025-03-09 21:54:52, Hírek, RENDŐRSÉGI HÍREK Bővebben

Hozzászólások

Még nem érkezett be hozzászászólás! Legyen ön az első!

Hozzászólás beküldéséhez kérjük lépjen be vagy regisztráljon!
Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Új pécsi kutatások segíthetik a bipoláris betegek gyorsabb diagnózishoz jutását.
Bővebben >>