A szervezőkkel karöltve a Pécsi Tudományegytem Természettudományi, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának és a Fenntartható Fejlődésért Szakkollégium munkatársai és hallgatói egy 30 négyzetméteres, úgynevezett Miyawaki minierdőt hoztak létre.
A Miyawaki erdő egy különleges, néhány tíz négyzetméteren létrehozott egészen sűrű növénytársulás, amelyet a japán botanikusról és növényökológusról, Miyawaki Akiráról neveztek el, és amely lehetővé teszi, hogy a városi betonrengetegekben is a természetes erdőkhöz hasonló, sűrű biodiverz társulások jöhessenek létre.
A távol-keleti szigetországban szerzett megfigyelések alapján készült módszerrel adott területen akár három-négyszeres levélfelület is létrehozható, mely nem csak a levegő tisztításában játszik szerepet, de árnyékot biztosít, növeli a páraképződést, hűtőhatása révén szabályozza a mikroklímát, ezen felül rovaroknak, énekesmadaraknak és emlősöknek nyújt otthont és menedéket.
A 10 millió Fa Alapítvány missziója, hogy fákat és gondolatokat ültetnek. A fákat azért, hogy azok testőreink legyenek a biodiverzitás és klímaválság kezelésében, a gondolatokat pedig azért, hogy 10 millió fa elültetésénél sokkal többre jussunk,
A fenntarthatóság nem egy távoli cél, hanem minden nap meghozott tudatos döntések sora. A pécsi egyetem fontos feladatának tartja, hogy új utakat keressen a fenntartható megoldások alkalmazására, és ezt a hallgatóikkal és partnereikkel együtt szeretnék véghez vinni. Vallják, a valódi változás alapja az összefogás. A Miyawaki erdő létrehozása pedig arra példa, hogy a tudomány, a közösségek és az intézmények együttműködésével olyan fenntartható és élhető városi környezetet alakíthatunk ki, ami hosszú távon is szolgálja a jövő generációit. Ezen felül a pécsi egyetem elkötelezett abban, hogy partnerségein keresztül innovatív, zöld megoldásokat valósítson meg, bizonyítva, hogy a városi tér is lehet a természet és az ember harmóniájának színtere.
„A Miyawaki minierdő a természettel való együttműködés élő példája: helytakarékos, gyorsan fejlődő és biodiverz megoldás a városi klímaváltozás kihívásaira. Nem elég a zöld területekről beszélni – cselekednünk kell, új szemléletet honosítva meg a várostervezésben és a mindennapjainkban. Az erőforrások hatékonyabb felhasználása érdekében ki kell aknázni a szinergiában rejlő lehetőségeket” – hangsúlyozza Kulcsár Tünde, a Zöld Egyetem Programiroda vezetője.
A 10 Millió Fa Alapítvány pécsi közösségének vezetője, Hervai András, pedig arra hívta fel a figyelmet, számukra kiemelten fontosak azok a projektek, amelyek a városi környezet ökológiai szolgáltatásainak javítását célozzák meg. A minierdő kapcsán pedig arról szólt, hogy Pécsen, ezen a szubmediterrán klímán az őshonos szárazságtűrő pannon fafajokat keverik a mediterrán növényekkel, hogy az erdő hosszú távon fenntartható legyen. A növényeket a Botanikus Kert szakmai együttműködésével választották ki, a megfelelő terület kijelölésében a Természet- és Környezetföldrajzi Tanszék segédkezett.