Kell-e választani egy nőnek a család és a hivatása között? Szinte nincs olyan nap, hogy ne kerülne terítékre ez a kérdés.
A Munka ÉS Család – A nők munkaerő-piaci helyzetének javítása és Nő-Köz-Pont létrehozása Pécsett címmel a Civil Közösségek Háza adott helyett annak a workshopnak, amelyen a munkáltatók és munkavállalók oszthatták tapasztalataikat, s fogalmazhatták meg ajánlásaikat.
A PSN Zrt., a MIOK a hátrányos helyzetű emberekért Alapítvány, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara és a Pécsimami Közhasznú Egyesület pályázati úton vissza nem térítendő uniós támogatást nyert el Pécsi Család és KarrierPONT létrehozására és működtetésére. Az általuk megvalósításra kerülő projekt elsődleges célja a nők munkaerő-piaci helyzetének javítása, az atipikus foglalkoztatási formák népszerűsítése és elterjesztése, a munkáltatók és a munkavállalók együttműködésének előmozdítása, s arra keresve a választ, miként egyeztethető össze a család és a munka, a lehető legkisebb súrlódásokat okozva.
Miután hazánkban az atipikus foglalkoztatási formák nem elterjedtek, ezért nem egyszerű feladat a nők számára, hogy visszatérjenek az elsődleges munkaerő-piacra, ugyanis ennek hiánya nagyban megnehezíti számukra a család és a munkahely elvárásainak összehangolását. E mellett problémát jelent az is, hogy jelentős az eltérés a vidéki és a budapesti fizetések között, valamint a szakképzett munkaerőt elszívják a régión kívüli multinacionális nagyvállalatok, ami a baranyai térségben működő kisebb cégeket hozza nehéz helyzetbe.
A családbarát munkahelyek kialakítása, amelyek alkalmasak a nők atipikus foglalkoztatására is, nemcsak komoly gazdasági érdek, hanem általuk csökkenthető a régióból történő munkaerő elvándorlás is. A nyugdíjba vonulók utánpótlásának kinevelése, a fiatal munkatársak betanítása a cégek számára stratégiai kérdés, főleg a hiányszakmák esetében. Jó megoldás lehet erre a Baranyában már bevezetésre került nyugdíjas-fiatal generációs mentorprogram.
A 2020 novemberéig tartó projekt a szemléletformáló programokon - munkáltatók rugalmas foglalkoztatás iránti érzékenyítését workshopok és előadások - túl tartalmaz olyan speciális elemeket is, mint például ingyenes képzések szervezése, munkajogi-, álláskeresési – és vállalkozási tanácsadás, valamint „gyerek-taxi” szolgáltatás. Mindezeknek a Vasutas Művelődési Házban székelő a Pécsi Család és KarrierPONT ad helyet.