A tavasz a fényé és a megújulásé – ennél jobb alkalom nem is kell a fotóművészet ünneplésére.
A Pécsi Fotótavasz keretében négy női fotós mutatja be munkáit a Zsolnay Negyed m21 Galériájában, különleges perspektívát adva a világról, amely körülvesz minket. A március 27-én induló rendezvénysorozathoz májusban csatlakozik a 43. Sajtófotó kiállítás és a X. Pécsi Fotó Biennálé. A kiállítások mellett tárlatvezetésekre és szakmai beszélgetésekre is sor kerül.
A Fotótavasz négy kiállítása idén a női látásmód sokszínűségére helyezik a hangsúlyt, bemutatva, hogyan reflektálnak az alkotók a személyes és kollektív tapasztalatokra. A tárlatok különböző műfajokat és technikákat ölelnek fel, a dokumentarista fotográfiától az absztrakt megközelítésekig, új nézőpontokat nyitva a nézők számára.
1956: Odüsszeia – Ata Kandó személyes és kollektív történetei című tárlat, ami Ata Kandó (1913-2017) magyar származású fotográfus az 1956-os forradalom utáni menekültválságot örökítő képeit vonultatja fel. Fényképein kiemelten azokat a gyermekeket állítja a középpontba, akiknek sorsát a történelem vihara formálta. Fotói egyszerre dokumentálnak és s jelenítik meg az emberi kitartást és törékenységet.
Bertien van Manen – Téli utazás: Budapest 1975 nevet viselő kiállításán azok a fotói láthatók, amelyeket a magyar fővárosban tett látogatása alkalmával készített. A nemzetközi dokumentarista fotográfia kiemelkedő alakja, Bertien van Manen 1975-ös budapesti látogatása során készített képeit először a pécsi közönség láthatja. A sorozat betekintést enged a vasfüggöny mögötti élet hétköznapi pillanataiba, amelyeket az alkotó érzékenysége és kíváncsisága tesz különlegessé.
Nádor Katalin – A formák fénye című tárlata a fotós egyedi látásmódját helyezi a középpontba, akit évtizedekig, mint a Janus Pannonius Múzeum műtárgyfotósát, vagy mint a Pécsi Műhely csoport kiállításait és kültéri akcióit dokumentáló fotográfust ismerték, ugyanakkor absztrakt fotográfiái kevés figyelmet kaptak. A kiállítás célja, hogy méltó helyre emelje munkásságát a magyar fotográfia történetében, és bemutassa, milyen egyedi látásmóddal közelített a természetes és épített környezethez.
Göbölyös Luca – Háttér című kiállítása egy különleges történeti alapanyagra épül. A kiállításra kerülő fotósorozat egy különlegességre, a 19. században készült viktoriánus csecsemőportrékra épül, amelyeken az anyák eltakart alakja csupán háttérként jelenik meg. A művek a láthatóság és láthatatlanság határán mozognak, és mély érzelmi, társadalmi és vizuális asszociációkat keltenek.
A Pécsi Fotótavasz a fenti négy kiállításon túl is számos izgalmat tartogat a fotóművészet szerelmeseinek. Májusban csatlakozik hozzá a X. Pécsi Fotóbiennálé, amely május 6. és június 10. között kiállításokkal és szakmai programokkal várja az érdeklődőket. Emellett május 8. és június 6. között a belváros szívében, a Széchenyi téren tekinthető majd meg a 43. Sajtófotó kiállítás, amely az elmúlt év legkiemelkedőbb hazai sajtófotóit mutatja be.
A kiállítások mellett a Fotótavaszhoz számos kísérő program is társul, lesznek tárlatvezetések az m21 Galériában és a belvárosban, emellett beszélgetések és szakmai programok, amelyek mélyebb betekintést nyújtanak a fotográfia világába.