. Ma Auguszta napja van.
Rosberg komolyat rontott
2015-05-24 09:59:19

Nico Rosberg komoly rontásának köszönhetően először nyert időmérő edzést pályafutása során Monacóban Lewis Hamilton.

Monacóban az időmérő edzésen a rajtrács harmadik helye ezúttal is az egyik Ferrarié lett, azt a versenyautót Sebastian Vettel vezeti. További bevezető érdekesség, hogy Romain Grosjean autójában váltót kellett cserélni a 4-es fokozat halála miatt, míg Carlos Sainz idejét törölték, mert nem jelent meg a kötelező mérlegelésen, ezért ő csak a boxzutcából rajtolhat.

Az időmérő edzés szokás szerint délután 2 órakor elrajtolt és már az első percben pályára gurultak a fiúk, Kivéve Alonsót, Hülkenberget, Pérezt, Räikkönent és Vettelt. A komolyabb mért idők sorát Verstappen nyitotta 1:19.803-mal, a sárga jelölésű lágy gumikon. A holland a következő körében 1,2 másodpercet javított, majd Vettel befutott első, 1:18.323-as körével. Hamilton rögtön az első körével az élre ugrott, a brit 1:16.884-gyel jelezte, hogy nem viccel, a mai napot is az élen szeretné zárni. Közben csapattársa, Rosberg 1:17.463-mal kezdett, majd második mért körében telibe találta az 1:17-es időt (1:17.000). Max Verstappen nyolc perccel a kezdés után igazán belelendült, ahogy Hamilton és Vettel is. A Toro Rosso üdvöskéje a negyedik helyre jött fel a tabellán 1:18.329-cel, a címvédő 1:16.588-ra javította az addigi legjobb időt, míg a négyszeres világbajnok meg sem állt 1:17.502-ig. Kimi Räikkönen számára ma sem jött ki a lépés, az első szakaszban 1:17.660-nal a tizenkettedik helyen zárt. Meglepetés, hogy Button végül a nyolcadik helyen került be a második szakaszba 1:17.492-vel, Alonso pedig végül épphogy, a tizenötödik helyen csusszant be a következő fordulóba. Véget ért tehát az edzés Nasr, Bottas, Ericsson, Stevens és Merhi számára az eseménydúsra sikeredett első 20 perc után.

A negyedórás második etapot Vettel nyitotta 1:16.224-es idővel, aminél Alonso elsőre 10,4 másodperccel futott lassabbat, nem véletlenül. Ugyanis a spanyol, mire igazán begyorsított volna, az első kanyarban kénytelen volt félreállni műszaki hiba miatt. Vettel köre után szállította első mért idejét ebben a periódusban Button, Räikkönen és Verstappen, aztán érkeztek a Mercedesek, közülük is elsősorban Rosberg a maga 1:15.471-es idejével, amivel átvette a vezetést honfitársától. Mögötte érkezett Hamilton, aki szintén 1:16.224-et ment, ám mivel Vettel futotta elsőként ezt az időt, maradt a harmadik helyen. Räikkönen is simán továbbjutott, ő elsőre 1:16.528-at ment, majd javított 1:16.440-re, ezzel a negyedik helyen zárta az időmérő edzés második szakaszát. Hamilton és Vettel is javított a végén, a második illetve harmadik helyen látták meg a kockás zászlót, végül mehetett zuhanyozni Grosjean, Button, Hülkenberg, Massa és Alonso, ők tehát befejezték az edzést délután fél három környékén.

A záró 12 percben ugyan elkezdett szemerkélni az eső, de ez érdemben nem befolyásolta a résztvevő tíz pilóta által futott mért köröket. Hamilton kezdett 1:15.304-gyel, majd Rosberg következett 1:15.440-nel, mögötte pedig Vettel is befutott 1:15.849-cel a harmadik helyre került a táblázaton. Ricciardo, Kvijat, Verstappen, az edzés első szakaszában a mérlegelés elmulasztása miatt már ekkor vizsgálat alatt lévő Sainz, Räikkönen, Maldonado és Pérez ebben a sorrendben kerültek fel a táblára mért köreik alapján Vettel mögé. Az utolsó percekben Rosberg az első kanyarban csúnyán elfékezte a gumijait, majd a boxba hajtott, ezzel jelezve, hogy feladta a pole pozícióért vívott, Hamilton elleni csatát. A brit ezt kihasználva javított 1:15.098-ra. Az elején említettem, hogy Räikkönen napja nem sikerült jól, nos, ez nagyban köszönhető az edzés záró szakaszában nyújtott teljesítményének, 1:16.427-es ideje végül csak a hatodik helyre volt elég, a harmadik pozícióban záró Vetteltől Ricciardo Kvijat is elválasztotta őt a rajtrácson. Hamilton tehát pályafutása során először nyert Monacóban a hibázó Rosberg és a végig nyugodtan köröző Vettel előtt.

14. Felipe Nasr brazil 1:18.101
15. Romain Grosjean* 1:17.007 (Motorcsere miatt 5 helyes rajtbüntetés)
16. Valtteri Bottas 1:18.434
17. Marcus Ericsson 1:18.513
18. Will Stevens 1:20.655
19. Roberto Merhi 1:20.904
20. Carlos Sainz  idő nélkül zárt (Nem jelent meg a kötelező mérlegelésen, a boxutcából rajtol majd)