. Ma Ferenc napja van.
Tűzben született lótuszvirágok
2024-07-03 21:34:02
Tűzben született lótuszvirágok

Tűzben született lótuszvirágok

A Janus Pannonius Múzeum új időszakos  kiállítása a Zsolnay gyár ókori Egyiptom inspirálta alkotásaira irányítja a figyelmet.

A Janus Pannonius Múzeum Zsolnay Múzeumában 2022-ben rendezett Lüszterlepkék és mázmadarak - A Zsolnay Múzeum japán gyűjteménye és a Zsolnay-japonizmus című kiállítás után az egyiptizáló Zsolnay alkotásokon keresztül mutatja be a Zsolnay gyár sok területet, korszakot felkaroló művészeti tevékenységét.

 

A Zsolnay kerámia történeti gyűjteményének formai, stilisztikai és technika változatossága a régiséghez, a kultúrához, a világhoz való viszony egyedülálló magyar európaiságát tárja a közönség elé.  A  gyár művészi kerámiáin a kínai, japán, török, valamint perzsa díszítés és formakincs  közismert. Kevés figyelem irányult azonban az ókori egyiptomi művészet hatására, ami a keleti művészetek közül a legelsők között jelent meg a Zsolnay gyár motívum- és formavilágában.

A Janus Pannonius Múzeum Zsolnay gyűjteményében őrzött több mint ötven ókori egyiptomi jelenettel és motívummal díszített műtárgy, valamint a hozzájuk tartozó tervek egy olyan alkotói folyamatba engednek betekintést, ami Zsolnay Teréz ókori Egyiptomhoz fűződő személyes kötődésén alapul, s aminek eredményeként a  Tutanhamon néven ismertté vált sorozata megszülethetett.

A Káptalan utcai  Zsolnay Múzeumban látható  kiállítás átfogó képet ad az ókori Egyiptom inspirálta, gyár történetét 1876-tól egészen az 1930-as évekig végig jelenlévő gazdag porcelán dísztárgyakról. A legkorábbi egyiptomi stílusú tárgyak közé tartozik a Zsolnay macska, ami a Szépművészeti Múzeum Egyiptomi Gyűjteményében őrzött egyiptomi szobor másolata, amit Pulszky Ferenc az 1873-as bécsi világkiállításon is kiállított gyűjteménye részeként. A Zsolnay család itt figyelhetett fel a különleges, arany szemberakással díszített tárgyra.

A bécsi világkiállítás, majd az azt követő tanulmányutak tapasztalatai alapján 1876 és 1878 között megszületettek az első egyiptomi stílusú Zsolnay kerámiák. A párizsi Louvre egyiptomi gyűjteménye különösen nagy hatást gyakorolt a Zsolnay nővérek tervezői munkásságára. Ennek köszönhetően született meg a legismertebb egyiptomi stílusú Zsolnay kerámia, a lótusz sorozat, amelyet Teréz naplója alapján Júlia a múzeumban látott egyik ókori egyiptomi fakanálka díszítése alapján készített. A legjelentősebb egyiptizáló alkotások csoportja a Tutanhamon sorozat, amit Zsolnay Teréz  Mattyasovszky Zsolnay Lászlóval tervezett. Az egyik tervrajzon Sikorski Miklós (1888–1973, Zsolnay Júlia fia) neve is szerepel, aki szintén részt vehetett a munkában.

A kiállítás szeptember végéig látogatható.

Utoljára frissítve: 2024-07-03 21:55:33

További híreink
A Világörökség Napja Pécsen
Az UNESCO világörökségként ismerte el a pécsi ókeresztény sírokat, amelyek a Világörökség Napján különleges figyelmet kapnak.
2024-12-02 21:48:18, Hírek, Környezetünk Bővebben
Különleges az idei adventi vásár
November 29-én nyitotta meg kapuit a XIII. Adventi Kézműves és Mesevásár Pécsen a Széchenyi téren és egészen december 23-ig várja az érdeklődőket.
2024-11-29 22:24:32, Hírek, Környezetünk Bővebben
Gyugyi László emléknapok Pécsen
Pécs Város díszpolgára Gyugyi László műgyűjtő idén nyáron, július 27-én hunyt el, tiszteletére emléknapokat szerveznek Pécsen.
2024-11-28 22:51:16, Hírek, Környezetünk Bővebben

Hozzászólások

Még nem érkezett be hozzászászólás! Legyen ön az első!

Hozzászólás beküldéséhez kérjük lépjen be vagy regisztráljon!
Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Pécs Város díszpolgára Gyugyi László műgyűjtő idén nyáron, július 27-én hunyt el, tiszteletére emléknapokat sz...
Bővebben >>