2018. 07. 03. 19:57

A legjobb nyolc között a svédek
Labdarúgó Világbajnokság:Svédország-Svájc 1-0

A labdarúgó világbajnokság 19. versenynapján befejeződik a nyolcaddöntős kör.

Először a délutáni programban Svédország és Svájc, majd este Kolumbia és Anglia küzd majd meg a mára fennmaradt két, negyeddöntős pozícióért. Ha most az eddig látottak alapján kellene megítélni a svédeket és a svájciakat, akkor azt mondanám, hogy a skandinávok az esélyesebbek, hiszen egy kevésbé szórakoztató meccsen előbb elintézték Dél-Koreát, majd nagyon sokáig partiban voltak a németekkel és csak az utolsó pillanatban a kapuba tekert Kroos-szabadrúgással kaptak ki a németektől, végül azonban rendkívül meggyőző játékkal Mexikót is felülmúlva lettek csoportelsők.

Míg a másik oldalon az eredmények alapján kissé hullámzó játékot láthattunk két döntetlennel és egy győzelemmel. A svájciak ugyebár így értek oda a második helyre az F-csoportban. Costa Rica ellen az utolsó percekben ment el a győzelem, most nem engedhetik meg maguknak, hogy kihagyjon a koncentráció, már ha szeretnének negyeddöntőbe kerülni. Ugyanis ez a svéd csapat van annyira jó, hogy a legapróbb hibát is könyörtelenül kihasználják, ahogy azt már Mexikó ellen is mutatták.

Ami a két csapat mai kezdőjét illeti; a svéd kapitány, Janne Andersson csupán egy helyen változtatott a Mexikót legyőző kezdőcsapatán, ezúttal eltiltás miatt Sebastian Larsson nem játszhat, Gustav Svensson ezért fog ma kezdeni. A svájciak kezdője négy helyen változott a Costa Rica elleni találkozó óta, Lichtsteiner és Schär is eltiltását tölti, őket Djourou és Lang pótolja majd. Ezenkívül Embolo és Gavranovic került ki a csapatból, Zuber visszakapta a helyét a középpályán valamint most Drmic próbálja majd veszélyeztetni elöl a svéd kaput! Mielőtt nekilátnék az események taglalásának, nézzük teljes egészében a két kezdőt!

A svéd kezdőcsapat: Olsen – Lustig, Lindelöf, Granqvist, Augustinsson – Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg – Berg, Toivonen Szövetségi kapitány: Janne Andersson
A svájci kezdőcsapat: Sommer – Lang, Djourou, Akanji, Ricardo Rodríguez – Behrami, Xhaka – Shaqiri, Dzemaili, Zuber – Drmic Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic
Játékvezető: Damir Skomina (Szlovénia)
Nézőszám: 64042 fő

1. perc: Kék-sárgában a svédek, piros-fehérben a svájciak! A szlovén Damir Skomina lesz ma a bíró, ez a harmadik meccs, amit ő vezet! A svédek vezetik majd az első támadást!
8. perc: Granqvist előbb Toivonenhez játszik a középpályára, a csatár kiugratja ékpárját, Berget, aki a tizenhatoson belülről, jobbról rúgja ki a stadionból a labdát! A kontra elképzelése nem rossz, a befejezése pocsék!
14. perc: Shaqiri jobboldali beadására emelkedik ugyan szegény Drmic középen, de nem elég magasra, így a labda egy méterrel elszáll a feje fölött, majd a bal kapufa mellett pattan le! Ha az ívelés pontosabb, lehet, hogy már Svájc vezet, mert Drmic-ről nagyon lemaradtak a svédek!
24. perc: Shaqiri megint bead jobbról, Zuber meg borzasztóan fölé fejel középen! Ez maximum csak akkor gól, ha három kaput egymásra teszünk!
28. perc: SOMMER!!! Berg lövését védte, aki jobbról, a tizenhatoson belülről vette célba a bal alsót, nagyot kellett nyújtózni, bizony! Toivonen adta a hat méteren álló társnak, balról gyötörte be oda!
30. perc: Lustignak van már sárga meze, most kap egy ugyanolyan színű kártyát Skomináltól, mert lerántotta Drmicet! Rodríguez szabadrúgása megkerüli a sorfalat, de mivel Olsen figyel, könnyedén felszedi! Lustig nem játszik majd a szombat délutáni negyeddöntőben, ha a svédek eljutnak odáig!
32. perc: Bátor gyerek ez a Granit Xhaka! 35-ről elereszt egy sistergős bombát és csak másfél méterrel téveszti el a jobb felsőt!
39. perc: Rodríguez és Zuber összjátéka után a középpályás szolgálja ki a 15-re érkező Dzemailit, aki fölé vágja!
41. perc: JAJ!!! MIT HAGYOTT KI? Lustig jobboldali beadását a másik oldalon tök üresen érkező Ekdal lövi 5 méterről a szentpétervári stadion légterébe! Pedig az befért volna a kapuba is, ha jobban céloz!
45. perc: Egy perc volt a hosszabbítás, ezt követően lefújta az első félidőt Damir Skomina!

Mindkét oldalon vannak helyzetek, a labdabirtoklás tekintetében azonban a svájciaké a fölény! A svédek sokszor tíz emberrel védekeznek, de a kontráik veszélyesek lehetnek, már csak egy kis koncentráció kellene nekik a befejezéseknél. Gól nélküli döntetlen tehát az állás a szünetben! Lehetne ez egy sokkal jobb találkozó is annál, amilyenre az első félidő sikerült! Bízzunk a jobb folytatásban!

46. perc: Nem történt csere a szünetben! Svájc máris elkezdi a második félidőt! Egyelőre tehát gól nélkül, lássuk, mi változik!
51. perc: Augustinsson baloldali beadását fejjel takarítják, csak éppen Caesson lábára! Az a szerencse svájci szempontból, hogy a középpályás a kapu fölé lőtt 12 méterről!
60. perc: Egy kis érdekesség: Az elmúlt 4 évben két nagy tornát rendeztek, mindkettőn a nyolcaddöntő jelentette a végállomást a svájciaknak. A brazíliai világbajnokságon és a franciaországi Európa-bajnokságon is! Közben Behrami elhúzza Forsberg lábát, ezért jár a sárga és a negyeddöntőtől az eltiltás!
66. perc: MEGTÖRT A JÉG! VEZETNEK A SVÉDEK!!! Toivonen és Forsberg játszik össze a tizenhatos előterében végül Forsberg lövi 17-ről laposan, Akanji belenyúl a labdába és így vágódik a bal felsőbe! Öngól! 1:0
68. perc: Közben kijön a feszültség a svájciakból! Xhaka kap sárgát, mert fellökte Claessont! Nyilván nem tetszett neki, hogy a svéd örül a vezetésnek!
73. perc: Kettőt is cserél Svájc! Seferovic és Embolo jönnek majd be, Dzemaili és Zuber ül le a kispadra!
81. perc: Kettős csere a svédeknél is! Forsberg és Lustig mehet pihenni, azonnal érkezik a pályára Martin Olsson és Emil Krafth! Ők még nem játszottak ezen a világbajnokságon!
90. perc: Időhúzó csere jön a svédeknél! Thelin játszik még három percet, Berg indulhat el a kispad irányába!
91. perc: Aztán Rodríguez baloldali beadását az ötösről fejeli a rövid alsó irányába Seferovic! Veszélyes volt
93. perc: Tizenegyes! Olsson indul meg a kapu felé egy kiugratással, a tizenhatoson belül utolsó emberként löki Lang! Kiállítás is jön! Videó-bírózunk! A piros jogos, már csak a büntető jogossága kérdéses! Kívül vagy belül van? Szabadrúgás, mert 17 méteren történt a szabálytalanság!
97. perc: Toivonen végzi el, Sommer kiüti a jobb felső elől és azonnal le is fújja a találkozót Damir Skomina!

Véget is ért a találkozó! Azt még azért elmondanám, hogy én ugyan Akanji öngóljának láttam a svéd gólt, de a FIFA végül Forsbergnek adta! A gólt követően a svájciak mindent megpróbáltak a második félidőben az egyenlítés érdekében, de semmi nem jött nekik össze, mesterien védekeztek a svédek! 1994 után újra a legjobb 8 közé kerül tehát a svéd válogatott, a svájciak pedig zsinórban a negyedik nagy tornájukon búcsúznak a legjobb 16 között úgy, hogy még csak gólt sem rúgnak ezeken a nyolcaddöntőkön. A győzelemért ma többet tevő svéd ellenfele Anglia vagy Kolumbia lesz szombaton délután!                                                         (Haász Rudolf)