PÉCSI HÍRHATÁR - Állatként bántak velük

PÉCSI HÍRHATÁR
   
 2024.04.24.
 Szerda
Ma György napja van.
Holnap Márk napja lesz.
   EUR árfolyam
   ;/Rate Ft
   CHF árfolyam
   ;/Rate Ft
   
   
   
   
   
   

 

MINDEN HÍR | AKTUÁLIS | SZÍNES | VÉLEMÉNY | RENDŐRSÉGI HÍREK | SPORT | KULTÚRA | TÖBB HÍRHATÁR | HELYBEN VAGYUNK!

    
2012. 11. 23. 18:02     


Állatként bántak velük
A Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Köre - többek között a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatósága együttműködésével - november 23. és 25. között nemzetközi konferenciát rendez Pécsett "Itt volt a végállomás" címmel, amely kapcsolódik a november 25-i A Szovjetunióba hurcolt magyar politikai foglyok és kényszermunkások emléknapja elnevezésű rendezvény- sorozathoz.

Emlékkonferenciával és programok egész sorával adóznak Pécsett a Malenkij robotra elhurcoltak előtt. Az eseménysorhoz kapcsolódva író-olvasó találkozót tartanak, eddig nem látható filmeket  nézhetnek meg, valamint kerekasztal-beszélgetéseken vehetnek részt az érdeklődők.

 

A Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Köre - többek közt a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatósága  együttműködő részvételével -  november 23. és 25. között nemzetközi konferenciát rendez Pécsett "Itt volt a végállomás" címmel, amely kapcsolódik a november 25-i A Szovjetunióba hurcolt magyar politikai foglyok és kényszermunkások emléknapja elnevezésű rendezvény- sorozathoz. A konferencián író-olvasó találkozó, filmbemutató, a legújabb kutatásokat bemutató előadások, kerekasztal-beszélgetések várják az érdeklődőket.

Több százezren  voltak éveken át Kárpát-medence magyarlakta településeiről 1944 őszétől hadifogságban, vagy dolgoztak a munkatáborokban. A II. világháborút követő évtizedben az egykori Szovjetunió területére magyar és német nemzetiségű embereket hurcoltak kényszermunkára, illetve a Gulagokra. Közülük sokan sohasem térhettek haza.

Mint Matkovits Kretz Eleonóra, a Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Körének elnöke, a három napos konferencia egyik szervezője elmondta, a történészek feltételezése szerint, az eddig előkerült dokumentumok alapján félmillió és hétszázezer közé tehető azon magyarok száma, akiket az egykori Szovjetunióba elhurcoltak származásuk, vagy politikai meggyőződésük miatt, s  kerültek ott munkatáborokba. Sorsukat, történeteiket, sőt a leszármazottaikat még ma is kutatják.

Szólt arról is, még mindig keveset tudni a malenkij robotról, az elhurcolt emberekről. Még több évtized után is csak az elején tartanak ezek a kutatások, éppen ezért a túlélők közül bárkivel is beszélnek, újabb és újabb történetek, dokumentumok  kerülnek elő, újabb részletekre derül fény. Kitért arra is, hogy a Parlament ez év májusában november 25-ét a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapjává nyilvánította, ugyanis 1953-ban ezen a napon 1500 politikai elítélt tért haza a Szovjetunió munkatáboraiból.

 „Itt volt a végállomás” címmel Pécsett péntektől vasárnapig tartó  emlékkonferencia, s a hozzá kapcsolódó programok sora tiszteleg a Kárpát-medencéből a Szovjetunióba elhurcolt magyar és német nemzetiségű kényszermunkások, politikai rabok előtt. Az első napon a Művészetek és Irodalom Házában író-olvasó találkozóra került sor Dupka György, Berghoffer Róbert, Zsiros Sándor, Stark Tamás és Bognár Zalán részvételével, valamint bemutatták Jurkovics János és Havasi János Idegen ég alatt című filmjét, amely az Urál vidékére civilként malenkij robotra elhurcoltak, valamint a hadifogságban meghalt katonák emlékére szervezett utazásról készült.

Szombaton a megyeháza dísztermében  konferencia keretében neves történészek, kutatók, régészek tartanak előadást, s ismertetik az e tárgyban folytatott kutatásaik eredményeit. Vlagyimir Motrevics a második világháború Urálban található magyar hadifogoly-temetőiről, Alekszej Korszun a kárpátaljai magyarok és németek 1944 és 1955 közötti internálásáról, Gerhard Seewann a magyarországi németek 1944-1945-ös elhurcolásáról, Benkő Levente a második világháborús magyar fogolysorsról és Bognár Zalán, pedig  a Gulagra hurcolt magyarokról beszél majd előadásában. A nap DVD-filmek vetítésével és túlélőkkel, leszármazottakkal, kutatókkal, történészekkel és történelemtanárokkal megrendezett kerekasztal-beszélgetéssel zárul.

Vasárnap reggel német-magyar emlékmisét tartanak a Széchenyi téri dzsámiban.


További hírek

  Nagyobb védelem az egyre kifinomultabb emberkereskedelem ellen
2024. 04. 23. 19:19 pecsi-hirhatar.hu
  Díjátadó borkóstolóval színesítve
2024. 04. 21. 21:49 pecsi-hirhatar.hu
  Különleges koponyasebészeti eljárás csak Pécsen
2024. 04. 19. 09:15 pecsi-hirhatar.hu
  Halas tanösvény a pécsi Malomvölgyi parkerdőben
2024. 04. 18. 21:05 pecsi-hirhatar.hu
  Középpontban az okosotthon
2024. 04. 16. 21:09 pecsi-hirhatar.hu
  Nemzetközi díjra jelölték Bacskó Tündét
2024. 04. 13. 22:04 pecsi-hirhatar.hu
  Április 11. a Parkinson betegek világnapja
2024. 04. 11. 22:55 pecsi-hirhatar.hu
  A versek veszik birtokba a várost
2024. 04. 09. 21:59 pecsi-hirhatar.hu
  Kiemelt elismerés a Pécsi Tudományegyetem innovációjának
2024. 04. 06. 20:40 pecsi-hirhatar.hu
  Magyarok az unió építési piacán
2024. 04. 05. 08:50 pecsi-hirhatar.hu





IMPRESSZUM | MÉDIAAJÁNLAT | SZABÁLYZAT | HÍRLEVÉL

(c)2o15 Hírhatár Lapcsoport