Az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány 127.000.000 forinttal támogatta a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet Laboratóriumát.
A támogatás felhasználásával történt felújítás keretében jelentős beruházást hajtottak végre, amelynek eredményeként országosan is kiemelkedő, a borászatok, termelők részére minden igényére kiterjedő akkreditált borminősítő laboratóriumi vizsgálatokat nyújthatnak a jövőben.
A Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet a kutatás, oktatás, szaktanácsadás mellett az 1970-es évektől működő laboratóriumában szőlő- és boranalitikai vizsgálatokat is végez. Az MSZ EN ISO/IEC 17025:2005 szabványnak megfelelő minőségirányítási rendszert. 2014-ben építették ki, amit azóta MSZ EN ISO/IEC 17025:2018 szabvány váltott fel. A laboratórium 2015 februárjától akkreditált. A mostani átépítés, modernizálás befejeztével a laboratórium akkreditációja is megújult, a Nemzeti Akkreditáló Hatóság vizsgáló-laboratóriumként jegyezte be 2024. május 9-én.
A tavaly októberben megalkotott kormányrendelet alapján a megújult, új gépekkel felszerelt, ellenőrzött rendszeren keresztül működő akkreditált laboratórium a bor forgalomba hozatalához szükséges laborvizsgálatokat az országban elsőként a NÉBIH által engedélyezett nem állami szervezetként végzi. A megújult laboratóriumban napi 100 minta analitikai vizsgálatára, és a hozzá tartozó jegyzőkönyvek elkészítésére képesi akár 24 óra alatt. Miután egyre nagyobb az adminisztrációs teher, ami a borászokra nehezedik, kiemelt jelentőségű, hogy a borászatokhoz közel, rövid idő alatt a gyorsan, magas szakmai színvonalon készülnek el a forgalombahozatalhoz szükséges dokumentumok. A Dunántúlon és a Hajós-Bajai Borvidéken is kialakítanak olyan gyűjtőpontokat, ahol a termelők ahol a bor forgalomba hozatalához szükséges eljáráshoz leadhatják a mintákat, ahonnan hetente kétszer juttatják el azokat a pécsi laboratóriumba.
A megújult laboratóriumot csütörtök délelőtt adta át ünnepélyes keretek között Felkai Beáta, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára, Rókusfalvy Pál, Nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos, Frittmann János, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke, Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora, Decsi István kancellár és Madaras Zoltán, a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet elnöke. Fotó: Csortos Szabolcs)