A Vasarely Múzeumban nyílik kiállítás a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Janus Pannonius Múzeum együttműködésében zajló kurzus és workshop anyagából április 5-én.
A Photo-Opart Vasarely Experience című projektkiállítás gerincét a budapesti MOME fotólaborjában született alkotások adják. A kiállított fotók, videóanimációk és térinstallációk az op art és kinetizmus jelenünkben is érvényes törekvéseit, vizuális üzenetét közvetítik és az Op Art Akadémia keretében valósul meg. A Janus Pannonius Múzeum muzeológusai 2020-ban indították útjára azt a széles körű együttműködést, amely Op Art Akadémia néven négy egyetem hallgatóinak és tanárainak munkáját koordinálta. Az Op Art Akadémia projektjeinek célja, hogy a hallgatók számára sokszínű művészeti oktatást nyújtson, párbeszédet teremtve a művészgenerációk között, lehetőséget adva a hallgatóknak a szabad önkifejezésre, miközben tisztelegnek Vasarely és korának más művészei előtt.
A MOME e pojekt részeként 2021. június 28-július 1. között fotográfia szakos BA és MA hallgatókkal fotóworkshopot tartott. A workshop referencia anyaga a Vasarely-gyűjtemény képei voltak, amelyek hozzáférhetőekké váltak a 2021-2022-es tanév első félévében zajlott MOME oktatás keretében szervezett kurzusnak.
Egyetemi szinten más tanszékek és szakok hallgatóinak is meghirdetett Op art és kinetizmus a fotográfiában „Festészet, fényképészet, film” (Moholy-Nagy László) című kurzus fő témaköre az optikai művészet 20. századi hagyományai, jelenléte és innovációja volt, középpontba állítva a konstruktivizmus, szerializmus és a kinetikus művészet kortárs fotográfiai vonatkozásait. Történeti és kortárs példákon keresztül vizsgálták a fotó mindenkori kapcsolódását, jelenlétét és alternatíváit más művészeti médiumok között. A kurzus során a Vasarely-gyűjtemény művein túl fókuszba kerültek a Responsive Eye (1965, New York, MOMA) kiállítás, valamint az Art of Light Organization (Fényművészeti Szervezet) 2021. május 16-án, a fény nemzetközi világnapján kiadott manifesztuma. Az elkészült munkáikat a hallgatók prezentációban mutatták be a félév végén, amelyekben megjelentek a tervezési folyamatok, a referenciáktól a kész művekig. Ezt követően a 2021-2022-es tanév második szemeszterében egy szabadon választható tárgyként elméleti és tervező szakosok együttműködésére adott alkalmat az Op art Vasarely kiállítás című kurzus. A félév során közösen megtervezték a kiállítási tereket és továbbfejlesztették a folyamatban lévő hallgatói projekteket.
Victor Vasarely művészetében a fotográfia újításainak adaptációiból született meg a kinetizmus, ahol a fekete-fehér plasztikai egységek, elmosódott vonalak és töréspontok tagolják a kinetikus művet (Fekete-fehér periódus, 1954-1960). Grafikai tanulmányai forradalmiak voltak a modern fotográfia olyan kompozíciós törekvéseinek bevezetésében, mint például a pozitív-negatív kontrasztok, a nagyítás és a deformáció. Szenvedélyes kísérleteinek célja, a mozgás és az idő, mint negyedik dimenzió optikai érzékelésének, az „új látásnak” a megragadása volt. Teóriájának időtlenségét és sikerét mutatja, hogy az op art és kinetizmus programja a mai művészeti egyetemek tantervében megkerülhetetlenül jelen van.
A kiállítást a MOME Fotográfia Szak és a Janus Pannonius Múzeum együttműködésében indított fotóművészeti workshop és kurzusok készítették elő, Drégely Imre művésztanár vezetésével.
|
|
|