PÉCSI HÍRHATÁR - Előítéletek és segítség

PÉCSI HÍRHATÁR
   
 2024.04.25.
 Csütörtök
Ma Márk napja van.
Holnap Ervin napja lesz.
   EUR árfolyam
   ;/Rate Ft
   CHF árfolyam
   ;/Rate Ft
   
   
   
   
   
   

 

MINDEN HÍR | AKTUÁLIS | SZÍNES | VÉLEMÉNY | RENDŐRSÉGI HÍREK | SPORT | KULTÚRA | TÖBB HÍRHATÁR | HELYBEN VAGYUNK!

    
2015. 01. 21. 13:37     


Előítéletek és segítség
Lezárult a magyar és horvát szervezetek összefogásával megvalósult csaknem másfél éves IPA projekt, amelynek elsődleges célja a pszichés és mentálisan akadályozott emberek visszasegítése a munka világába.

Lezárult a Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési Emberi Erőforrás Fejlesztési  Kara vezetésével uniós támogatásból megvalósult IPA projekt, amelynek középpontjában a pszichés és mentálisan akadályozott emberek, valamint a munkáltatók kirekesztő magatartása állt.

Sokakat érintő probléma, hogy pszichésen és mentálisan akadályozott emberek nem találnak munkát, ami  mögött gyakran a munkáltatók kirekesztő magatartása áll, de van segítség.

A Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kara a magyar-horvát IPA együttműködési program keretében sikerrel pályázott, s támogatást nyert a Pszichikai akadályozottság és a munka világa című projektjével, amelyet az Eszéki Egészségházzal (Dom Zdravlja Osijek, (DZO), valamint a civil szervezetként  magyar a Humán Innovációs Csoporttal közösen valósított meg.

A több szakaszból álló projekt keretében  egyebek mellett felmérés készült, amelynek  része volt egy dokumentumelemzés, kérdőívek, interjúk készítése, valamint fókuszcsoportos vizsgálatokat is felvonultató kutatás és műhelymunka. A célok között szerepelt egy módszertani kézikönyv elkészítése is.

A projektet a magyar és horvát foglalkoztatáspolitikára  egyaránt jellemző  okok,  a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztathatósága és annak elősegítése hívta életre. Ezen belül is  korunk jellemző betegségére, a pszichés akadályozottságra,  valamint a célcsoportot sújtó előítéletek leküzdésére helyezték a hangsúlyt. A pszichésen zavart emberek társadalmi, gazdasági, munkaerő-piaci esélyegyenlőségének egyik legfőbb gátja ugyanis nem saját állapotuk, hanem az elutasító munkáltatói szemlélet, valamint a velük  foglalkozó intézmények, szervezetek tudásbeli hiánya.

A lefolytatott vizsgálatok szerint a régióban a pszichikai akadályozottságból adódó tünetek ellentmondásos megítélése és a támogatási rendszerek logikájában fellelhető problémák gyakran vezetnek a munkaerőpiacról való kiszoruláshoz, annak ellenére, hogy a betegek nagy része alkalmas lehet, illetve alkalmassá tehető a munkavégzésre. Az ilyen jellegű problémákkal küszködők foglalkoztatását ma leginkább a munkáltatók magatartása és e betegségekben szenvedők bizonytalansága gátolja. A PTE FEEK vezetésével létrejött projekt minden eleme a pszichésen zavart emberek esélyeinek javítását szolgálja, ide értve az alapos helyzetfeltárást, a szakmai, módszertani megalapozást és az intézmények, sőt országok közötti együttműködést.

A 16 hónapos program során olyan kutatási és fejlesztési rendszereket alakítottak ki és valósítottak meg, amelyek segítik a mentálisan, vagy pszichésen akadályozott emberek foglalkoztathatóságát a régióban. A kutatás során 300 magyar és ugyanennyi horvát munkáltatót kérdeztek meg, tucatnyi  fókuszcsoportos vizsgálatot és összesen ötven mélyinterjút készítettek. A műhelymunkák és a vizsgálatok során készült tanulmányokat kötetbe foglalták, amelyek mindkét nyelven 400 példányban és e-book formában is napvilágot láttak. A projekt során készített módszertani kézikönyv alapján horvát és magyar részről 30-30 főt képeztek ki.

Mint Nemeskéri Zsolt, a projektgazda Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar dékánja elmondta, a kutatás nem csak komoly társadalmi és gazdasági problémára kereste a választ, hanem igyekezett megoldási javaslatokat is adni.  Kitért arra is, különösen jó érzés, hogy egy olyan problémára hívhatták fel a figyelmet partnereikkel, két ország szervezeteinek összefogásával, amely tudományos és szakmai háttérrel, egy kis odafigyeléssel és befogadóbb gondolkodással orvosolható.


További hírek

  Az unió történetének legnagyobb bővítése
2024. 04. 24. 17:17 pecsi-hirhatar.hu
  Nagyobb védelem az egyre kifinomultabb emberkereskedelem ellen
2024. 04. 23. 19:19 pecsi-hirhatar.hu
  Díjátadó borkóstolóval színesítve
2024. 04. 21. 21:49 pecsi-hirhatar.hu
  Különleges koponyasebészeti eljárás csak Pécsen
2024. 04. 19. 09:15 pecsi-hirhatar.hu
  Halas tanösvény a pécsi Malomvölgyi parkerdőben
2024. 04. 18. 21:05 pecsi-hirhatar.hu
  Középpontban az okosotthon
2024. 04. 16. 21:09 pecsi-hirhatar.hu
  Nemzetközi díjra jelölték Bacskó Tündét
2024. 04. 13. 22:04 pecsi-hirhatar.hu
  Április 11. a Parkinson betegek világnapja
2024. 04. 11. 22:55 pecsi-hirhatar.hu
  A versek veszik birtokba a várost
2024. 04. 09. 21:59 pecsi-hirhatar.hu
  Kiemelt elismerés a Pécsi Tudományegyetem innovációjának
2024. 04. 06. 20:40 pecsi-hirhatar.hu





IMPRESSZUM | MÉDIAAJÁNLAT | SZABÁLYZAT | HÍRLEVÉL

(c)2o15 Hírhatár Lapcsoport