A pécsi Fogd A Kezem Alapítvány közös alkotással, zeneterápiás foglalkozással és kiállításokkal ünnepelte megalakulásának harminc plusz egyedik évfordulóját.
Az alapítvány értelmi fogyatékossággal élő felnőtteknek segít beilleszkedni a társadalomba. Miután az elmúlt esztendőben a COVID járvány miatt fennállásuk 30. évfordulóját nem tudták megünnepelni, ezért idén 30+ születésnapot tartottak. A közös ünneplésre az alapítvány volt és jelenlegi vezetőit, dolgozóit, gondozottjait és az utóbbiak szüleit is meghívták.
- A mi munkánk sikerének alapja a hármas összefonódás, mert csak abban az esetben érjük el a kitűzött céljainkat, ha a fejlesztésben a szülő, a fiatal és a szakember egyenrangú félként vesz részt – hangsúlyozta az alapítvány létrehozója, Szvacsekné Jahn Margit.
Mint elmondta, hosszú utat tettek meg az elmúlt három évtizedben. Nem volt könnyű elfogadtatni magukat, elsőként Bicsérden találtak otthonra, kezdhették el tevékenységüket. Innen vezetett vissza az útjuk Pécsre, ahol 1998-ban jött létre a Terápia- és Munkaotthon Patacson, a Kovács Béla utcában, ahol a hangsúlyt kezdetektől a kézműves foglalkozásokra, s a munkán keresztüli fejlesztésre helyezték, ehhez gyertya-, textil- és papírműhelyeket alakítottak ki benne. Kitért arra is, egy évvel később avatták fel a nyolc férőhelyes Szent Kinga Lakóotthont a belvárosban, az ott élők jelentős részben már önállóan intézhették ügyeiket. Ezt egy újabb szint követte 2007-ben, amikor már nem csak nappali ellátást kínálhattak az értelmi fogyatékossággal élő fiataloknak, hanem már foglalkoztatóvá is előlépett az alapítvány, azóta az elvégzett munkájuk után fizetést kapnak. Szólt arról is, hogy öt évvel ezelőtt, 2017-ben pedig a kertvárosban kibéreltek egy lakást, amelyben jelenleg négyen kezdhették meg önálló életüket, akiknek hozzájárulnak a lakhatási költségeikhez.
Az eltelt évtizedekben mindezeken felül számos rangos konferencián nemzetközi programban vettek részt és szerveztek. Mind e mellett ajándékboltot, Ability Cafét - ahol a fogyatékossággal élő fiatalok szolgáltak fel - is működtettek.
Az ünnepségen részt vevő egyik szülő, Kajtár Istvánné az alapítvány tevékenységét egy olyan hajóhoz hasonlította, ami körül hullámzik a víz, néha segítve, máskor hátráltatva annak a haladását. Azonban a fedélzeten a a hajó tisztjeinek és utasainak belső összetartása, az őrszemek és a révkalauzok gondossága széppé teszik az utazást.
|
|
|