A vidékfejlesztési programokon keretében meghirdetett „Bemutató üzemek támogatása” nevet viselő pályázaton a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete mintegy 890 millió forint támogatást nyert el.
A több mint 76 éves múltra visszatekintő Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet meghatározó szerepet játszik a hazai szőlőtermesztés és borászatok fejlődésében, fejlesztésében. A kutatóintézet a világ minden pontjáról érkezett 1600 tételt magában foglaló génbankja Európában a második, a világon pedig a hatodik helyet foglalja el. A folyamatosan újabb és újabb alanyokkal gazdagodó génbankban őrzött, a Kárpát-medencéből származó 300 fajta pedig csak Pécsett fellelhető.
Az egykori 300 éves egyházi birtokon 1949-ben alapított intézet az elsők között alakult meg, s lett a szőlészeti kutatások egyik meghatározó szereplője. Munkatársai folyamatosan nyomon követik a változásokat, jelentős szakmai hátteret nyújtanak mind a mai napig a gazdálkodóknak. Az utóbbi évek technológiai és módszertani fejlesztései eredményeként jelentős változásokon ment keresztül az intézet, ami egy újabb mérfőldkőhöz érkezett. Pályázati úton elnyert támogatás segítségével közel egy milliárd értékben vásárolhatott korszerű a szőlőműveléshez használatos, a kor követelményeinek megfelelő traktorokat, berendezéseket, drónokat, önjáró - komplex munkák elvégzésére alkalmas - robotot, egy szüretelő kombájnt, valamint a borászatban használatos eszközöket.
A beruházás e mellett a közép- és felsőoktatásban, a szakképzésben szerepet vállaló intézményekben tanulók részére egyfajta gyakorlati képzési lehetőséget is teremt a modern, széles körben hasznosítható gépek megismertetésével. Az intézet célul tűzte ki, hogy a jelenleg működő egyetemi oktatás mellett - ebben hat tudományos munkatárs vesz részt - az ezt megalapozó középszintű képzésben is tevékenyen részt vegyenek. Az elkövetkező 10 hónapban huszonhét, mindenki számára elérhető programokat szerveznek, amelyek keretében az érdeklődők a piac igényeinek megfelelő modern, fenntartható, innovatív technológiákat, eljárásokat és jó gyakorlatokat ismerhetik meg.