PÉCSI HÍRHATÁR - Megnyílt az év kiállítása Pécsett

PÉCSI HÍRHATÁR
   
 2024.04.25.
 Csütörtök
Ma Márk napja van.
Holnap Ervin napja lesz.
   EUR árfolyam
   ;/Rate Ft
   CHF árfolyam
   /Rate& Ft
   
   
   
   
   
   

 

MINDEN HÍR | AKTUÁLIS | SZÍNES | VÉLEMÉNY | RENDŐRSÉGI HÍREK | SPORT | KULTÚRA | TÖBB HÍRHATÁR | HELYBEN VAGYUNK!

    
2014. 04. 15. 19:39     


Megnyílt az év kiállítása Pécsett
A reneszánsz zseni születésnapján minden idők legnagyobb Leonardo-tárlata nyitotta meg kapuit Pécsett.

A zseniális elme, Leonardo da Vinci tudományos és mérnöki munkásságát bemutató kiállítás két helyszínen, közel 1500 négyzetméteren várja a látogatókat  szeptember végéig.

Leonardo da Vinci születése után több mint ötszáz évvel Európában először Pécsett látható az a tárlat, amely az egyetlen átfogó összeállítás a polihisztor mérnöki munkásságáról. A helyszínek száma, s a kiállítási terület nagysága alapján a pécsi számít Európában a legnagyobb, tartalmában leggazdagabb Leonardo-tárlatnak.

Az eddig kizárólag Európán kívül – többek között a kaliforniai San Joséban és Tokióban  látható kiállítás bemutatja továbbá a reneszánsz lángelme közel 60 méret- és korhű találmányát, betekintést enged Leonardo eredeti rajzaiba és kézirataiba, és bevezeti a látogatót Leonardo kortársainak mérnöki munkásságába is. A tárlatot tematikus kisfilmek és a 21. századi technika multimédiás eszközei gazdagítják.

Megnyitását közel egyhónapos előkészítő munka előzte meg, amely magában foglalta a termek felkészítését, a kiállítás felépítését; valamint a Sforza-ló felállítását a Széchenyi téren. A 8,5 méteres, 13 tonnás, műgyantából készített mérethű szobor szintén jelentős darabja Leonardo életművének, így a tárlatnak is szerves része.  

A fennállásának 110. évfordulóját ünneplő Janus Pannonius Múzeum két helyszínén - a Modern Magyar Képtárban és a Martyn Múzeumban - látogatható tárlaton az érdeklődők megtekinthetik Leonardo szenzációs automobilját, a Sforza-ló mását, a repülő embert és az emberi test arányait hűen tükröző Vitruvius tanulmányt. A kiállítás Leonardo szemén keresztül, a reneszánsz lángelme munkásságának teljes spektrumát mutatja be.

Mint Giovanni di Pasquale, a firenzei Galileo Tudománytörténeti Intézet és Múzeum nemzetközi tudományos kutatások lebonyolításáért és koordinációjáért felelős munkatársa elmondta tárlatvezetésének megkezdése előtt, a kiállítás méret- és korhű modelljeinek megépítését körültekintő tudományos kutatás előzte meg, így valósulhatott meg Leonardo álma, a mérnöki pontossággal megalkotott mesterművek sokasága, amelyek hűen mutatják be a tudomány születésének századát.

Kitért arra is, a világon számos múzeum foglalkozik a reneszánsz mester munkásságával, azonban a pécsi Leonardo da Vincit egyszerre több oldaláról mutatja be. Teszi ezt a szó eredeti értelmében, hiszen a feltaláló több mint hatvan találmánya körüljárható, mérethű formában került kiállításra.

Hangsúlyozta, pontosan megfigyelhető a művészet miként hatott a reneszánsz tudományokra és azok visszafele, s az is, hogy a zseniális alkotó miként tudta mindezt sikerrel ötvözni. A kiállítás egyaránt bemutatja a kifinomult művészt, az utánozhatatlan rajzolót, a gépezetek működési elveit fürkésző feltalálót, az innovatív építészt és a repülést-, az anatómiát tanulmányozó tudóst. Az általa tervezett eszközök, berendezések messze meghaladták korukat, azok a jövő, a haladás előfutárai voltak.

Tárlatvezetése során, számos érdekességre hívta fel az érdeklődők figyelmét. A Martyn Múzeumban a Leonardo da Vinci által készített rajzok alapján rekonstruált  autó bemutatásakor például arra, hogy az rugókkal hozható működésbe, azokat kell feltekerni. A felszabaduló energia pedig  fogaskerekek segítségével hajtja meg az első kerekeket. Alkotója már féket is betervezett, amely kiengedését követően indul csak el a teljes egészében fából készült szerkezetl.

Szólt arról is, Leonardo előtt sokan megpróbálkoztak már azzal, hogy autót építsenek, de elsőként  csak neki sikerült működőképes modellt alkotnia. A kocsit egyébként a milánói hercegség udvari játékaira konstruálta,  speciális "effektként" használata azt.

A Modern Magyar Képtárbanl a kisebb-nagyobb modellek, kódex és tervrajz-másolat kaptak helyet. A kiállított  anyagban egyaránt megtalálhatók az egybefonódó formák, a metamorfózis, az emberi test és arc geometriája, a Sforza-ló tervrajzai, mint egy működőképes oroszlán-szobor, vagy egy emberből madárrá alakuló fél test. A zseniális művész, tudós, feltaláló számos kísérlete is megismerhető, mint például az milyen módon önthető ki egy nagyméretű bronz szobor, miként működik a szemünk, vagy az árnyékok és a színek milyen hatással vannak egymásra.

A kiállítás tudományos anyagának tulajdonosa és szellemi megalkotója Paolo Galluzzi, a firenzei Galileo Tudománytörténeti Intézet és Múzeum igazgatója. A kiállítást a pécsi Janus Pannonius Múzeum megbízásából az Opera Laboratori Fiorentini Rt. építette.


További hírek

  Az unió történetének legnagyobb bővítése
2024. 04. 24. 17:17 pecsi-hirhatar.hu
  Nagyobb védelem az egyre kifinomultabb emberkereskedelem ellen
2024. 04. 23. 19:19 pecsi-hirhatar.hu
  Díjátadó borkóstolóval színesítve
2024. 04. 21. 21:49 pecsi-hirhatar.hu
  Különleges koponyasebészeti eljárás csak Pécsen
2024. 04. 19. 09:15 pecsi-hirhatar.hu
  Halas tanösvény a pécsi Malomvölgyi parkerdőben
2024. 04. 18. 21:05 pecsi-hirhatar.hu
  Középpontban az okosotthon
2024. 04. 16. 21:09 pecsi-hirhatar.hu
  Nemzetközi díjra jelölték Bacskó Tündét
2024. 04. 13. 22:04 pecsi-hirhatar.hu
  Április 11. a Parkinson betegek világnapja
2024. 04. 11. 22:55 pecsi-hirhatar.hu
  A versek veszik birtokba a várost
2024. 04. 09. 21:59 pecsi-hirhatar.hu
  Kiemelt elismerés a Pécsi Tudományegyetem innovációjának
2024. 04. 06. 20:40 pecsi-hirhatar.hu





IMPRESSZUM | MÉDIAAJÁNLAT | SZABÁLYZAT | HÍRLEVÉL

(c)2o15 Hírhatár Lapcsoport