A Baranya Megyei Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntett emiatt emelt vádat egy bűnszervezet tagjai ellen, akik vagyonvédelmi tevékenységük során közel két milliárd forint hiányt okoztak a költségvetésnek.
A bűnszervezet két vezetője kiterjedt kapcsolataik révén biztonsági őrzéssel, vagyonvédelemmel, takarítással összefüggésben tudtak alvállalkozói megrendeléseket szerezni az ilyen jellegű tevékenységet folytató vállalkozásoktól. A két vádlott által szerzett megrendelések tényleges teljesítését nagyszámú, több száz főt meghaladó munkavállalók végezték az ország különböző településein. A megrendelőkkel történt megállapodás lényege az volt, hogy a munkavállalók foglalkoztatását, bérfizetését és az adminisztratív teendőket is alvállalkozóként átvállalják, így az általuk irányított gazdasági társaságokhoz jelentették be azokat. Ennek érdekében már 2013. előtt elhatározták, hogy egy hierarchikusan felépülő bűnszervezetet építenek ki, ami a megrendelések alapján a munkavállalók foglalkoztatását a munkaerő-kölcsönző társaságok nevében elvégzi, azonban a közterheket ezen tevékenység után nem fizeti meg.
A vádlottak által irányított 15 tagból álló bűnszervezet 2013. és 2017. között 25 gazdasági társaságot hozott létre, amelyeket az évek során a vádlottak rendszeresen váltogattak annak érdekében, hogy csökkenték a lebukásuk veszélyét. A bűnszervezet által a bűncselekmények elkövetéséhez használt gazdasági társaságok szerződést kötöttek a megrendelő cégekkel, majd ezt követően a munkavállalókat bejelentették, azonban az ezzel összefüggésben fizetendő adókat és járulékokat már nem vallották, illetve nem fizették be.
A bűnszervezet 2013. és 2017. év közötti időszakban több, mint 1,8 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott a költségvetésnek.
A vádlottak által elkövetett bűncselekmények közül a legsúlyosabb a költségvetési csalás minősített esetének a bűntette, melynek büntetési tétele 5 – 10 évig terjedő szabadságvesztés.
|
|
|