PÉCSI HÍRHATÁR - Olimpia-Birkózás: Férfi 75 kg – kötöttfogás

Holnap Konrád napja lesz.

2016. 08. 15. 09:19

Olimpia-Birkózás: Férfi 75 kg – kötöttfogás
Megkezdődtek az olimpián birkózásban is a küzdelmek, rögtön magyar indulóval.

Magyar indulóval kezdődtek az olimpián birkózásban a küzdelmek. Kötöttfogásban a férfiak 75 kilogrammos súlycsoportjában Bácsi Péter volt  az első magyar, aki szőnyegre lépett. Ellenfele a kolumbiai Carlos Munoz volt.

Mi a különbség a szabad – és a kötöttfogás között? Szabadfogásban a birkózó, ellenfele testének egész felületét támadhatja, jellemzően a törzset és a lábakat szokás támadni. Kötöttfogásban viszont – ez vonatkozik például Bácsi Petire is – csak a törzset lehet támadni deréktól felfelé, lábra nem támadhat a birkózó. Ütni és rúgni tilos Ez azért írom le másfél órával a kezdés előtt, mert meccs közben már erre nem lesz lehetőség. A birkózásban két, háromperces menet zajlik le és nem kell végigbirkózni ezt a hat percet, ha 8 pontos különbséggel nyer az egyik fél, ezt technikai tusnak hívják. Akkor sem kell hat percig birkózni, ha a győztes fél két vállra fekteti az ellenfelét, ezt tusnak hívják. Ha döntetlen az állás, akkor a nagyobb értékű akciót végrehajtó versenyző jut tovább.

Bácsi Péter kék szerelésben, Carlos Munoz pirosban lépett a tatamira. Illetve Petin inkább zöld ruha van, mint kék, de ez mellékes. Egy percen belül két figyelmeztetés a kolumbiainak, parterhelyzetből jön a folytatás, ebből egy négy pontos és két 2 pont értékű akciót sikerül indítani, Peti kétszer megforgatta, egyszer pedig eldobta ellenfelét, 8:0, technikai tussal nyer Bácsi Péter! Bravó, Peti! A bolgár Daniel Alexandrov a következő ellenfél.

***
Peti zöldben, a bolgár sárgában. A magyar srácot leküldik négykézláb, Alexandor felemeli, de jó a védekezés! Feláll belőle Bácsi! Két perccel a szünet előtt a bolgárt is leküldik, ebből egy négypontos dobást csinál Peti, aztán még egyszer felemeli és kiteszi a bolgárt a szőnyegről, erre két pontot adnak, 6:0. Fél perccel a vége előtt megint Alexandrovot látják passzívnak, ő megy le négykézláb a szőnyegre, Bácsi Péter most is kiemeli, és ezúttal nem dobja el, hanem megforgatja, ott a 8:0 Bravó ismételten! A legjobb nyolc között a magyar fiú, az azeri Európa bajnoki címvédő, Elvin Mursalijev lesz a következő ellenfél!

***

Menekülésnek minősíti a kékben birkózó Mursalijev viselkedését a bíró, majd Peti kap két pontot egy mögé kerülésre. Így kapcsolódunk be a pirosban küzdő Bácsi Péter meccsébe. Letérdel az azeri, Peti kiemeli, eldobja, már 5:0 ide! Vége az első menetnek! Eddig csodálatos! A második menetben is Peti az aktívabb, ennek ellenére figyelmeztetik. Kettő ilyen után megy le négykézláb vagy az ellenfél dönti el a támadás formáját. Peti letérdel, de nem tud pontot szerezni belőle Mursalijev!!! 1 perc van hátra, ezt innen már nehezen lehet elbukni! Vége! Éremért birkózhat Bácsi Péter! 5:0 ide! Csodálatos! A dán Mark Madsen lesz az ellenfél!

***

Zöldben birkózik Bácsi Péter a 31 éves Mark Overgaard Madsen ellen. Az előző olimpián ötödik ellenfél szürkében birkózik. Figyelmeztetik Petit, majd letérdeltetik. Nem tud pontot szerezni Madsen sem! Szép védekezés! Madsent is figyelmeztetik fél perccel a szünet előtt. . És nincs pont, szünet viszont van! Hú de nehéz meccs! Újra megintik Pétert, 1 büntetőponttal vezet a dán, aki a térdelésből nem tud pontot szerezni. Leküldik a dánt is, másfél perc van hátra, Madsen is jól védekezett. Az utolsó ötven másodpercet lepörgeti a dán az órán, vége a meccsnek! Bronzért birkózhat Bácsi Péter.

***

Az iráni Szaid Abdvali lesz Bácsi Péter ellenfele a bronzmérkőzésen. 66 kilogrammban az iráni világbajnok volt, ezt a súlycsoportot ugyanakkor kivették az olimpiai programból, úgyhogy híznia kellett Abdvalinak.  Zöldben érkezik éjjel fél tizenkettő előtt négy perccel Bácsi Péter, fehér-piros-zöldben pedig az iráni, aki négy másodperc alatt két pontos vezetést szerez, ezt újabb büntetőponttal növelik, miután nem a magyar küldöttségnek adnak igazat, videó bírót kértünk. Peti mögé kerüléssel szépít, 2:3! Az első menet utolsó percében figyelmeztetik Petit, vége az első menetnek.  A második menetben Petit figyelmeztetik, aki később menekül a szőnyegről, 4:2 oda! Ott az ötödik iráni pont, megintették a magyar fiút, aki kivédekezett egy térdelést. Vége a meccsnek, az iráni Szaid Abdvali a bronzérmes férfi 75 kilogrammos kötöttfogású birkózásban, Bácsi Péter az ötödik helyen zár. Kár érte!