PÉCSI HÍRHATÁR - Olimpia-Úszás: Hatodik nap összefoglaló

2016. 08. 12. 21:19

Olimpia-Úszás: Hatodik nap összefoglaló
Az úszóversenyek hatodik napjának délelőttjén négy számban rendeztek előfutamot, mindegyikben magyar indulókkal.

Négy számban rendeztek előfutamot az úszóversenyek hatodik napjának délelőttjén, mindegyikben magyar indulókkal.

Kezdésként a férfi 50 méteres gyorsúszás selejtező futamait rendezték meg, ahol Takács Krisztián ugrott medencébe. Közepes rajttal, 22.12-es időt úszott, amivel a tizenhetedik helyen végzett, két századdal lemaradt az elődöntőről. Annyi szubjektívet engedjenek meg nekem, hogy jelezzem, szerintem Takács Krisztiánnál pechesebb embert nem hordott a hátán a föld. Szegény! Egyébként a legjobb idővel az ukrán Andrij Govorov elődöntős (21.49), második az összetettben az amerikai Nathan Adrian 21.61-gyel, harmadik pedig Adrian honfitársa, Anthony Ervin 21.63-mal.

Na, mindegy! Menjünk tovább, mert ezen kívül azért minden számban volt magyar továbbjutó! Női 800 méteres gyorsúszásban bemutatkozott és a hosszútávúszásra bemelegített Risztov Éva, rajta kívül pedig Kapás Boglárka indult a selejtezőben. Innen egyből a döntőbe lehetett jutni és Bogi meg is oldotta. Évi hiába nyerte meg a futamát 8:33.36-tal, ez 8 másodperccel lassabb Mireia Belmonte idejénél, amivel még tovább lehetett jutni, csak a tizennegyedik helyen zárt. Bogi ellenben országos csúcsot javítva, 8:19.43-mal, a második idővel döntős. Őt csak az amerikai Katie Ledecky előzte meg új olimpiai csúccsal, 8:12.86-tal. A harmadik időt a szintén amerikai Jasmine Carlin érte el, 8:19.67-tel ért célba a futamában.

A férfi  100 méteres pillangóúszás negyedik és ötödik selejtező futamában volt érdekelt Cseh László és Pulai Bence. Laci a negyedik helyen fordult a futamában, a második ötvenet azonban meghúzta és végül benyúlással legyőzte az amerikai Tom Shields-et. 51.52-es ideje a második helyre elég, az összetettben a szingapúri Joseph Schooling rendelkezik a legjobb, 51.41-es idővel. Tom Shields az összetettben is harmadik, 51.58-as idővel. Pulai Bence az utolsó futamban 52.73-mal a mezőny végén zárt, ideje pedig összesítésben a huszonhatodik helyre elég. Pulai nem jutott tovább.

A női 200 méteres hátúszás selejtezője zárta a programot az uszodában. Hosszú Katinkának ez az utolsó egyéni versenyszáma az olimpián, de rajta kívül még György Réka is rajtkőre pattant ebben a számban. Katinka ez alkalommal is agyonvert mindenkit, már ez első hossz után egyértelműen vezetett és csak növelte az előnyét. Végül 2:06.09-cel, új magyar csúccsal ért célba és az első helyről várja az éjjeli elődöntőket. mögötte a kanadai Hillary Caldwell a második 2:07.40-nel, a harmadik pedig az amerikai Maya Dirado 2:08.60-nal György Réka 50 méternél a hatodik helyen fordult, aztán visszacsúszott a hetedikre és ott is maradt, 2:12.99-cel összesítésben a huszonkettedik helyen zárt.

A délutáni programban ezúttal 7 számban rendeztek futamokat, magyar szempontból kifejezetten pozitív mérleggel. A férfi 50 méteres gyorsúszás, egy sprintszám elődöntője nyitotta a sort, mint tudjuk, itt magyar sajnos nem volt. Az első futamot esélyeshez méltóan a francia Florent Manaudou nyerte 21.32-vel, a másodikat pedig holtversenyben az ukrán Andrij Govorov és az amerikai Anthony Ervin. A Manaudou-Govorov-Ervin sorrend az összetettben is maradt.

Női 200 méteres mellúszásban döntőt rendeztek, japán aranyérem született. Pedig a dán Rikke Möller-Pedersen kezdett a legjobban, aztán viszont fokozatosan visszacsúszott. a második fordulásnál már az ausztrál Taylor McKeown vezetett, Rie Kaneto, a japán győztes csak az utolsó hosszon vezetett, de akkor elég egyértelműen ért célba az első helyen 2:20.30-as idővel. Az ezüstérmet az orosz Jefimova, a bronzot a kínai Si Csing Lin szerezte meg. A jól kezdő dán világcsúcstartó végül csak nyolcadik lett.
A férfi méteres hátúszásban is érmeket osztottak. Itt az ausztrál Mitchell Larkin kezdett jól annak ellenére, hogy konkrétan az övé volt a leglassabb rajt. Fél távnál már az amerikai Murphy vezetett, aki Larkinnal kéz a kézben ment el a mezőnytől, sokáig egymással viaskodtak a vezetésért. Ám az ausztrál srác az utolsó hosszon elfáradt, felúszott rá az orosz Rilov, aki majdnem az ezüstöt is megszerezte tőle. A lényeg, hogy végül Murphy 1:53.62-es idővel lett aranyérmes, Larkiné az ezüst, Rilové pedig a bronzérem.
Michael Phelps számára adott volt a lehetőség, hogy megszerezze férfi 200 méteres vegyes úszásban pályafutása 22. olimpiai aranyérmét. Ennek megfelelően kezdett, bár a pillangóúszásban csak másodikként zárt a brazil Thiago Pereira mögött. A hátúszó résztáv már Phelpsé volt, mögötte azonban hatalmas tülekedés alakult ki Pereira és a másik amerikai, Ryan Lochte között az ezüstéremért. Az úszólegenda mellúszásban növelte az előnyét és végül megnyerte a döntőt 1:54.66-tal, Ryan Lochte és Thiago Pereira az érmekről is lemaradt, hiszen az ezüstöt a japán Koszuke Hagino a bronzot pedig a kínai Vang Szun nyakába akasztották a díjátadón.

A legizgalmasabb versenyszámnak a hatodik nap esti programjában a női 100 méteres gyorsúszás döntője bizonyult. Ugyanis az olimpiai bajnoki címért holtverseny alakult ki. Pedig nem így indult, az első hossz végén világcsúcs részidőn belül fordult az ausztrál Cate Campbell, ám ő elfáradt a végére, benyúlással csak hatodik lett. Az amerikai Simone Manuel és a kanadai Penny Oleksiak egyaránt 52.70-es új olimpiai csúccsal nyertek, a bronzérmet biztosan a svéd Sarah Sjöström kapta. Ezüstérmet nem osztottak, mivel az aranyért vívott csatában volt holtverseny.

Férfi 100 méteres pillangóúszásban elődöntő futamokat rendeztek. Magyar részről az elsőben volt érdekelt Cseh László, aki szokásához hűen nagyon lassan rajtolt, az első hossz után a negyedik helyen fordult, ám a második ötvenen összeszedte magát, hatalmasat hajrázott és megelőzte Michael Phelpset egyetlen századdal. Laci győztes ideje 51.57 volt, ez összetettben a negyedik helyre elég. Az első futamban 51.61-gyel egy másik amerikai, Tom Shields lett a harmadik. A második elődöntőt 50.83-mal a szingapúri Joseph Schooling nyerte, 51.43-mal a dél-afrikai Chad Le Clos lett a második, a kínai Li Csu Hao pedig 51.51-gyel lett harmadik.

A női 200 méteres hátúszás elődöntő futamaival értek véget a hatodik napi úszóversenyek. Itt az első futamot a kanadai Hillary Caldwell nyerte 2:07.17-tel. A második futam volt Katinkáé, minden értelemben. Egyrészt rajthoz állt, és ha már ott volt, kényelmesen, 2:06.03-mal meg is nyerte azt, ami új országos csúcs. Érdekesség, hogy itt indult a szám világcsúcstartója, az amerikai Missy Franklin is, ő a londoni olimpián úszott 2:04.06-ot, most viszont csak hetedik lett az elődöntő futamban, nem jutott a döntőbe. Katinka mögött második idővel döntős viszont Caldwell, harmadikkal pedig az amerikai Maya Dirado (2:07.53).