PÉCSI HÍRHATÁR - Olimpia-Úszás: Öt számból háromban indultak magyarok

2016. 08. 11. 16:49

Olimpia-Úszás: Öt számból háromban indultak magyarok
Az úszóversenyek ötödik napján öt úszószám selejtező előfutamait rendezték meg, ezek közül háromban voltunk érdekeltek.

Öt úszószám selejtező előfutamait rendezték meg az úszóversenyek ötödik napján.

Ezek közül háromban voltunk érdekeltek, de kezdjük az elején! Női 100 méteres gyorsúszásban a leggyorsabbnak az ausztrál Cate Campbell bizonyult, 52.78-as ideje új olimpiai csúcs. Mögötte 53.32-vel az amerikai Simone Manuel végzett a második, a svéd Sarah Sjöström 53.37-tel pedig a harmadik helyen.

Ezután következett magyar szempontból a legérdekesebb szám, úgy volt ugyanis, hogy férfi 200 méteres vegyes úszásban Verrasztó Dávid áll rajthoz, azonban az Origo internetes portál úgy értesült, hogy Dávid visszalép a számtól és hazatér Magyarországra. A visszalépés tény, hiszen előfutamában nem volt ott a rajtkőnél, így nélküle rendezték meg a selejtezőt, amelyet az amerikai Ryan Lochte nyert 1:57.38-cal, mögötte végzett a német Phillip Heintz 1:57.59-cel és honfitársa, Michael Phelps 1:58.41-gyel.

Férfi 200 méteres hátúszásban két magyar versenyző is indult, Telegdy Ádám és Földházi Dávid. A saját futamukban mindketten hatodikként értek célba, Dávid 1:59.69-et, Ádám 1:59.09-et úszott. Az előfutamot összesítésben az orosz Jevegenyij Rilov nyerte 1:55.02-vel, második helyen a kínai Hszü Csia Jü végzett 1:55.51-gyel, harmadik helyen zárt az ausztrál Mitchell Larkin 1:56.01-gyel.

Női 200 méteres mellúszásban Sztankovics Anna és Sebestyén Dalma voltak a magyar indulók. A saját előfutamában Anna a táv felénél még hatodik volt, a végére a hetedik helyre csúszott le, 2:27.97-tel a huszadik helyen zárta az olimpiát ebben a számban. Dalma, előfutamában 150 méterig a nyolcadik helyen haladt, majd nagy hajrával hatodik helyen ért célba 2:27.94-gyel és a 19. helyen zárt összetettben.  Az előfutamot a dán Rikke Möller-Pedersen teljesítette a legjobb idővel (2:22.72), a japán Rie Kaneto lett a második 2:22.86-tal, a harmadik legjobb idővel (2:23.00) pedig az ausztrál Taylor McKeown került az elődöntőbe.

A délelőtti programot a női 4x200 méteres gyorsúszó váltóverseny selejtezője zárta. Itt két futamot rendeztek, a magyar váltó a másodikban volt érdekelt. A mieink a Verrasztó Evelyn, Késely Ajna, Kapás Boglárka, Hosszú Katinka összeállításban ugrottak medencébe és egészen elképesztően jó úszást produkáltak. Evelyn a hatodik helyen ért célba a saját résztávja végén, Ajna már ötödikként váltott a harmadikról menet közben visszacsúszva, Bogi a negyedik helyen adta át a medencét Katkának, aki a harmadik helyen ért célba. Tette mindezt úgy, hogy később kiderült; 1:55.66-os ideje a leggyorsabb azok között, amelyeket a vele egy medencében úszók produkáltak. A magyar váltó ideje 7:51.17 lett, amivel az ötödik helyen jutottak döntőbe lányaink. A futamunkat az amerikai váltó nyerte 7:47.77-tel. Összetettben második helyen az ausztrálok jutottak tovább 7:49.24-gyel, a harmadik idővel (7:49.58) a kínaiak jutottak a fináléba.

A délutáni programban összesen nyolc versenyszámban rendeztek valamilyen futamot. Ebből négyben elődöntőt, négyben pedig döntőt. A beosztás szerint az első futam a férfi 200 méteres mellúszás döntője volt, ahol sajnos nem volt magyar induló, Gyurta Dánieltől tehát elvették a Londonban szerzett olimpiai bajnoki címét, nem ő lesz a címvédő Tokióban. Óriási meglepetés viszont, hogy az olimpiai bajnok 2:07.46-os idővel a kazah Dmitrij Balangyin lett. Ő és a japán Koszeki az első százon elhúztak a többiektől, a másodikon pedig kicsit visszavettek ugyan, de végig egymással küzdöttek, végül Balangyin nyert benyúlással. A japán célba érkezése viszont annyira rosszul sikerült, hogy végül hárman is megelőzték, közülük az ezüstöt az amerikai Josh Prenot kapta a bronz pedig az orosz Csupkové lett és még a brit Willis is befért Koszeki elé.

A női 100 méteres gyorsúszás elődöntője elképesztően szoros csatát hozott, amit jól mutat, hogy a legjobb és legrosszabb idővel döntőbe jutó két versenyző között nincs egy másodperc a különbség. Egyébként a legjobb idő az ausztrál Cate Campbell nece mellett szerepel, 52.71-gyel, új olimpiai csúccsal került a fináléba. A második időt a kanadai Oleksiak úszta 52.72-vel, míg a harmadik helyen az amerikai Simone Manuel jutott tovább, 53.11-es idővel.

A programban a következő versenyszám a férfi 200 méteres hátúszás két elődöntője volt. Az elsőt roppant meggyőző fölénnyel nyerte az amerikai Ryan Murphy, akinek az 1:55.15-ös ideje összetettben a negyedik helyre elég. A legjobb időt a második futamban úszta az orosz Jevgenyij Rilov, aki óriási hajrával nyerte a futamát 1:54.45-tel, maga mögé utasítva az ausztrál Mitchell Larkint. Larkin 1:54.73-as ideje lett a második legjobb összetettben, míg harmadik idővel, 1:54.92-vel az amerikai Jacob Pebley lett döntős.

Női 200 méteres pillangóúszásban a spanyol Mireia Belmonte García pályafutása során először lett olimpiai bajnok. Pedig nem ő, hanem az ausztrál Madeline Groves kezdett a legjobban, aki spanyol vetélytársával együtt lépett el a mezőnytől. Kéz a kézben haladtak egészen az utolsó fordulásig, akkor már Belmonte volt elöl és óriási csatában, benyúlással nyert végül 2:04.85-tel, Groves lett a második mindössze három századdal lemaradva, a bronzérmet pedig a japán Nacumi Hosi szerezte meg.

A férfi 100 méteres gyorsúszásnak van talán a legfiatalabb olimpiai bajnoka, hiszen az 1998. június 25-én született ausztrál Kyle Chalmers nyakába akasztották az aranyat. 47.58-as idővel nyerte a számot, mögötte a belga Pieter Timmers ért célba a második helyen, az amerikai Nathan Adrian pedig bronzérmes lett.

Női 200 méteres mellúszásban elődöntőket rendeztek. Az első, komoly küzdelmet hozott a futamgyőzelemért a japán Rie Kaneto és a brit Chloe Tutton között, ami előbbi győzelmét hozta. Tutton annyira nem figyelt vagy elfáradt, hogy végül csak harmadikként állította meg az órát, ugyanis az orosz Julia Jefimova szemfülesen és legfőképp gyorsan megelőzte őt. A második futamot az amerikai Lilly King kezdte nagyon jól csakhogy a második százra elfáradt, többen is megelőzték, köztük a végső futamgyőztes ausztrál Taylor McKeown, aki 2:21.69-es legjobb idővel masírozott be a döntőbe. Összetettben a második legjobb idővel a már említett Kaneto, a harmadikkal pedig a brit Molly Renshaw (2:22.33) rendelkezik.

Férfi 200 méteres vegyes úszásban rendezték az ötödik nap utolsó elődöntőjét. Ennek első előfutamában a japán Hagino már pillangóúszásban előnyt szerzett, ezt növelte és megtartotta a maradék három résztávon is, végül egy testhosszal a többiek előtt ért célba. a második futamban brazil induló is volt Thiago Pereira személyében, á nemcsak ez, hanem az is lázba hozhatta a hazai közönséget, hogy kedvencük elsőként fejezte be a pillangóúszást. A maradék három  résztávon aztán a két amerikai, Michael Phelps és Ryan Lochte nem kegyelmezett, megelőzték Pereirátés egymás között meccseltek a futamgyőzelemért. Ezt Phelps szerezte meg 1:55.78-cal, Lochte 1:56.28-cal lett második, a fent említett Brazil pedig 1:57.11-gyel harmadik és ebben a sorrendben végeztek az összetett listán is a srácok.

Az utolsó versenyszám a női 4x200 méteres gyorsúszó váltóverseny döntője volt, ahol a magyar válogatott úszott a 2-es pályán. Csapatunkban csupán egyetlen csere történt, Hargitay András szövetségi kapitány az addig versenyben maradt Verrasztó testvért, Evelynt vette ki a csapatból és Jakabos Zsuzsammát tette a helyére. Zsuzsi kezdett tehát a mieinknél és 150 méterig tartotta is a mezőnyt, végül azonban nyolcadikként ért célba és jöhetett Késely Ajna. A 15 éves lány nem tudta előrébb hozni a magyar váltót, miközben az élen a svédek és a kínaiak éppen elvesztették a vezetést és átadták azt az ausztráloknak. Kapás Bogi már az oroszokkal együtt váltott a hetedik helyen, Hosszú Katinka pedig lenyomta őket, mint a taxiórát, miközben az élen az amerikai csapat vette át a vezetést nyerte meg az aranyérmet Allison Schmitt, Leah Smith, Maya Dirado, Katie Ledecky összeállításban. Az ezüstérem az ausztrálok, Leah Neale, Emma McKeon, Bronte Barratt és Tamsin Cook nyakába került, míg a bronzot a kanadaiak, Katerine Svard, Taylor Madison-Ruck, Brittany MacLean és Penny Oleksiak kapták. Hosszú Katinka, kiegészülve Jakabos Zsuzsival, Késely Ajnával, és Kapás Bogival a hatodik helyen ért célba 7:51.03-mal. Az amerikaiak 7:43.03-at úsztak.