A 120 éves pécsi Janus Pannonius Múzeum kiállítóhelyei népszerűek a turisták körében.
Csontváry, Vasarely, Martyn–Lantos, Modern Magyar Képtár, Zsolnay, valamint a Néprajzi és Természettudományi múzeumok, a Schaár Erzsébet: Utca, a Szerecsen Patika állandó és időszaki kiállításai népszerűek turisták körében. A kínálat új színfolttal gazdagodik, a Széchenyi téren található Látogatóközpontban november 16-tól lesz látható A hely szelleme – Genius Loci című állandó kiállítás.
Mitől érezzük magunkat pécsinek vagy baranyainak? A tőlünk távol élőknek mi jut eszükbe a mecsekaljai városról és az ország legdélebbi vármegyéjéről? A Janus Pannonius Múzeum a közös múlt, közös történelmünk, s a tárgyi örökség terén kereste a válaszokat.
A hely szelleme – Genius Loci című állandó kiállítással megszületett egy tér, ami megjeleníti a lakóhely iránti szeretetet, tiszteletet, kötődést. Az egyetlen olyan kiállítás Baranyában, ami az őskortól napjainkig újszerű módon mutatja be a lokális történéseket, hagyományokat. A kiállító termekben olyan helyszíneket jelenítettek meg, ahol jelentős események történtek. A régészet, helytörténet és néprajz gyűjtőköréből felépülő kiállítás tereibe az események átélői vagy megálmodói, azaz az adott terület géniuszai vezetik be be a látogatót. Az ő szellemük, szellemiségük a pécsi, baranyai összetartozást, kulturális sokszínűséget jelenítik meg.
A Janus Pannonius Múzeum új állandó kiállítása a pécsieknek, baranyaiaknak a helyi kötődésük múltban gyökerező elemeit mutatja be, a turistáknak pedig e terület jelentőségét, miközben erősíti a térség vonzerejét. Három múzeumi szakág – régészet, helytörténet és néprajz – gyűjtőköréből áll össze a kiállítás anyaga. A tematikus egységek címeit olyan pécsi, baranyai helyszínek adják, amelyek az ott lezajlott események révén a lokalitáson túlnyúló jelentőséget kaptak. A látogatók olyan tartalmakkal találkozhatnak, amelyekről jó eséllyel már vannak ismereteik, ha máshol nem, iskolában (érettségi szinten), ezekre való ráismerés élménye könnyen befogadhatóvá teszi a tárlatot.
A termek „tárlatvezetői” olyan személyek (géniuszok), akik az események átélői, vagy megálmodói voltak Marcus Aurelius,Szent Mór és Brodarics István.. Életnagyságban színészek jelenítik meg őket, akik a szemtanú hitelességével mutatják be a terem témáját, mesélik el személyes élményeiket. A fő géniusz Múzeumunk névadója, Janus Pannonius.
A Magyar Géniusz Program támogatásával és Pécs hozzájárulásával létre jött „A hely szelleme – Genius Loci” címet viselő állandó kiállításon közel 500 négyzetméteren, tizenegy teremben ismerhetik meg a látogatók Pécs és a régió történetét, hagyományait az őskortól egészen napjainkig, újszerű módon. számos technikai újítás segítségével, interaktív élményt nyújtva. Elektronikus információs táblák segítségével – ahogyan az a címből is kiderül – pécsi géniuszok mondják el 2-2 percben az adott helyszínekkel kapcsolatos érdekességeket. Ember nagyságú ledes kijelző elé állva, egy QR kóddal korabeli ruhába „öltöztetve” akár vissza lehet térni a régi időkbe is.