A Pillér projektként megvalósuló Ifjúsági Garancia Plusz munkaerő-piaci programba már több száz baranyai fiatal kapcsolódott be.
Az Ifjúsági Garancia Plusz programnak köszönhetően a GINOP Ifjúsági Garancia Plusz elnevezésű – az Európai Unió támogatásával megvalósuló – projekt lényege, hogy azon 15 és 30 év közötti fiatalok, akik nem tanulnak, nem dolgoznak, minél rövidebb időt legyenek munkanélküliek, inaktívak, a cél, hogy személyre szabott segítséget kapjanak munkaerőpiac helyzetük javításához.
A projekt kiemelten támogatja azokat a hátrányos helyzetű fiatalokat, akik tartósan álláskeresők, 18 év alattiak, alacsony iskolai végzettségűek, falvakban, kisebb településen élnek, kisgyerekesek, romák, pályakezdő álláskeresők, megváltozott munkaképességűek vagy ápolási feladatokat látnak el. Baranyában már közel hétszázan kaptak segítséget munkaerő-piaci helyzetük javításához.
Az Ifjúsági Garancia Plusz munkaerő-piaci program keretében elérhető támogatások köre a projekt indulása óta folyamatosan bővül. A 2024. május 23. napjától igényelhető támogatások – a két konstrukcióban elérhető bértámogatás, valamint a lakhatási és utazási támogatás – mellett 2024. június 3-ától két újabb támogatási forma is létrejött, az egyik a foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások ideje alatt nyújtható pénzbeli juttatás, valamint az álláskeresők képzéséhez nyújtható, álláskeresést ösztönző juttatás.
A fiatalok különböző képzésekre is jelentkezhettek: sütő- és cukrászipari szakembernek, számítógépes adatrögzítőnek, élelmiszer-eladónak, villanyszerelőnek, gépi és CNC forgácsolónak, szakácssegédnek, segédápolónak, targoncakezelőnek, rendszer-üzemeltetőnek vagy gipszkarton- szerelőnek tanulhattak.
A programban elérhető vissza nem térítendő európai uniós támogatások finanszírozására az Európai Szociális Alap Plusz országosan összesen 102,02 milliárd forint forrást biztosít, amelyből a Baranya vármegyében rendelkezésre álló keret 4,66 milliárd forint.