Az energiaköltségeket és a fosszilis tüzelőanyagok iránti függőséget csökkentve teszi lehetővé a megújuló energia helyben történő előállítását a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar-Napelem Kft. és a Pécsi Tudományegyetem fejlesztése.
Az üvegházak szerepének növelésével kívánja felkészíteni az egyre szélsőségesebb éghajlatváltozás kihívásaira a növénytermesztésben részt vevőket az a projekt, amely ipari és egyetemi szereplők összefogásával valósul meg Pécsett. A kifejlesztésre kerülő termékcsalád a napelemek árnyékoló hatása révén kedvező fényviszonyokat biztosít a növények számára, ezzel is javítva a terméshozamot. A fejlesztést valós környezetben, a Pécsi Tudományegyetem botanikus kertjében tesztelik, ahol az eltérő típusú szerkezetekhez való igazodást és a termesztett növénykultúrák különböző árnyékolási igényeihez igazodó megfelelést is vizsgálják.
A Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar-Napelem Kft., valamint a Pécsi Tudományegyetem konzorciuma sikeres vett részt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alaphoz az „Agrofotovoltaikus modulok kifejlesztése üvegházi felhasználásra – megújuló energia termelése növénykultúrák felett” címmel meghirdetett pályázatán. Az általuk, a projekt keretében közösen kifejlesztett napelemes termékcsalád lehetővé teszi az energiaköltségek és a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentését úgy, hogy helyben állítja elő a megújuló energiát, emellett a napelemek árnyékoló hatása révén kedvező fényviszonyokat biztosít a növényeknek. A napelemek egyaránt beszerelhetők már meglévő, vagy most épülő üvegházakba, mozgatható és rögzített formában is. A csaknem 310 millió vissza nem térítendő támogatás segítségével, 24 hónap alatt kifejlesztett napelemes modulok hosszú távú tesztelését a Pécsi Tudományegyetem botanikus kertjében álló üvegházakban végzik amelynek része a szabványos klímakamrás és gyorsított öregedési vizsgálat, épület-energetikai szimulációt követően, valós felhasználási környezetben. Ez alatt rögzítik mind a villamos, mind a klimatikus és fényviszonyokat jellemző adatokat, és adaptív irányítástechnikát dolgoznak ki.
|
|
|