Pécsen MR-szimulátor segítségével ismertetik meg a gyerekeket a Tölösi Péter Alapítvány Rehabilitációs Központjában a diagnosztikai eljárással.
A Pécsi Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikáján kezelt betegek a tervezett diagnosztikus vizsgálat előtt játékos körülmények között ismerhetik meg az MR készülékkel, hogy altatás nélkül is nyugodtan, mozdulatlanul feküdjenek benne majd. A gyermekonkológiában az egyik legfontosabb diagnosztikai eszköz az MR, ami ionizáló sugárzás nélkül ad részletes, pontos képet a daganatokról. A vizsgálattal az orvosok képesek feltérképezni az áttéteket, de alkalmazzák kezelés közben a terápiás válasz, illetve a kezelés után a betegség esetleges kiújulásának ellenőrzésére is.
A diagnózistól az után követés végéig 10-15, de agydaganat esetén akár 20-25 MR-vizsgálatra is szükség van. Nem mindegy, hogy a súlyosan beteg gyerek eközben altatásban van vagy éber, illetve, hogy szorong-e a kezelés miatt, vagy tudja, mi vár rá. Egy ilyen vizsgálat hosszú – akár 30-45 percig is tarthat -, ráadásul ez idő alatt mozdulatlanul kell feküdnie egy rendkívül hangos gépben. Ez nagy kihívás, a 10 év alattiakat rendszerint ilyenkor el kell altatni, de előfordul ez idősebbeknél is.
Az altatásban elvégzett vizsgálatok száma Pécsen kiemelkedően magas, bár így jobb minőségű felvételek készülnek, de több ideig tartanak. A várólista hosszú, ezért szükség volt a változtatásra. Ekkor merült fel lehetőségként, hogy be kellene szerezni egy MR-szimulátort, aminek a segítségével a gyerekeket fel tudják készíteni a vizsgálatra, ugyanis kutatások bizonyítják, hogy így akár 60 százalékkal csökkenthető az altatásos vizsgálatok száma.
A berendezést az élelmiszeripari gépeket gyártó Sampo Kft. készítette el a gyermekklinikának. A cég vezetője megnézett egy valódi gépet, és annak alapján gyártják le a szimulátort. Az elkészült berendezés prototípus. Bíznak benne, hogy nemcsak az altatásos vizsgálatok számának, hanem a gyerekek szorongásának csökkentéséhez is segítséget jelent majd. A gyerekek vizsgálatra felkészítésében a fokozatos megközelítés elvét alkalmazzák a gyerekklininika munkatársai. Egy beszélgetéssel indítanak annak érdekében, hogy a gyerekek minél többet megtudjanak a vizsgálatról. Ezután egy játékos modell segítségével végignézik, miként zajlik a kezelés, majd, ha már elég bátornak érzik magukat, be is feküdhetnek a gépbe.
A berendezés egyébként nemcsak az MR-vizsgálatok szimulálására alkalmas, hanem a sugárterápiára történő felkészülést is támogatja. Ez utóbbinál szintén mozdulatlanul kell ugyanis feküdniük az ágyon a betegeknek, ezek a kezelések ráadásul több héten keresztül, szinte naponta tartanak. Ha a gyerekek szorongása oldódik, ezeken a vizsgálatokon sem kell majd elaltatni őket.
|
|
|