. Ma Ervin napja van.
Ahmet Güneştekin festményei a Vasarely Múzeumban, Pécsett
2018-11-14 16:05:26
Ahmet Güneştekin  festményei a Vasarely Múzeumban, Pécsett

Ahmet Güneştekin festményei a Vasarely Múzeumban, Pécsett

Annak érdekében, hogy művészete széles körben ismertté váljon Victor Vasarely komoly erőfeszítéseket tett.


Az elmúlt évtizedben  Vasarely művészetének újrafelfedezése számos jelentős kiállítással valósult meg, milánói, kairói, bécsi, brüsszeli, madridi, Gordes-i, isztambuli tárlatai látogatók százezreit vonzották. Ehhez az eseménysorhoz illeszkedik Ahmet Güneştekin pécsi kiállításának a létrejötte is.


Kemal Orta művészettörténész, az ankarai Güler Sanat művészeti vezetője kereste  meg a Janus Pannonius  Múzeumot azzal a tervvel, hogy Ahmet Güneştekin képzőművésznek, aki Vasarely művészetének nagy tisztelője, rendezzen egy kiállítást Vasarely szülővárosában. Nagy örömmel éltek a lehetőséggel, hogy a kortárs török képzőművészet kiemelkedő jelentőségű alkotójának műveit bemutassák Magyarországon.


Ahmet Güneştekin festményeinek vibráló felületein bizonytalan, légies, rejtett formák kavarognak. Néhány művön a festmény síkjából kiemelkedő félgömb konkrét, háromdimenziós formája látható az illúzionisztikusan festett félgömb mellett. A perspektivikus torzítással létrehozott forma téri hatásának fokozása érdekében a művész Vasarely op art festményein alkalmazott eljárásokat alkalmazza. A forma centrumában látható négyzet függőleges, vízszintes és diagonális irányban fokozatosan rombusz formává alakul. E formai változást a színek– hideg- meleg, sötét- világos kontrasztjainak alkalmazásával fokozza.


Lényeges különbség ugyanakkor, hogy Vasarely mindig sík felülettel dolgozott ezeken hozott létre geometrikus formakompozíciókkal illúzionisztikus tereket. Homogén színfelületekkel dolgozott, Ahmet Güneştekin viszont a színfoltokon belül fakturálisan rendkívül gazdag felületet hoz lére. Sterilen precízek Vasarely festményei. Mérnöki kompozíciók, melybe olykor persze játékosság is kerül, mint oly sokszor a néző szemének, látásának a provokálása, többértelmű téri helyzetek, kompozíciók létrehozásával.


Az emberiség leglényegesebb kérdéseire - mint például a teremtés - reagáló Ahmet Güneştekin másképp enged teret a játékosságnak. Kozmikus, bolygóközi tér illúziója uralkodik számos alkotásán. E szintéren fedezhetők fel, történetek, amelyek szorosan kapcsolódó témák köré csoportosulnak. Mitológiai történetek, amelyek a teremtésről szólnak, istenek és emberek szerelméről, születésről és újjászületésről.
Fantasztikusan mívesek, aprólékosan precízek a festményei. Brokát szőttesre emlékeztető felületek apró barázdái hol szabályos rendben, párhuzamos sávokkal alkotnak mezőt, hol pedig expresszíven kavargó örvénylő felületek. Hatalmas méretük – s ez Vasarely nagyméretű gobelin szőnyegeire is igaz – szinte bevonja a nézőt a műbe. Sokszor elrejti az organikus formát, madarat, emberi alakokat a nagyon közeli tónuskülönbséggel megfestett, karcolt faktúrákban. Igazi kihívás a néző számára a megtalálásuk, felfedezésük.  


Ahmet Güneştekin rendkívül sokoldalú alkotó. Festmények, szőnyegek, videók, nagyméretű szőnyegek mellett legújabb művei között kerámiák is találhatók. Pár hónappal ezelőtti pécsi látogatása alkalmával megtekintette a Zsolnay Múzeum állandó kiállítását is. Különösen nagy hatással voltak rá az épületkerámiák figurális plasztikái, kiemelten a halak, valamint a mázak varázslatos sokszínűsége. Ahmet Güneştekin kerámiái Pécs, kerámiáiról messze földön híres testvérvárosa, Kütahya porcelángyárában készültek. (Az izniki és a kütahyai középkori csempék és dísztárgyak a Zsolnay dekor- és formavilágát is inspirálták az indulás éveiben.) Ezeken a nagyméretű plasztikákon Hieronymus Bosch pokolbeli szörnyeire emlékeztető lények jelennek meg. Hatalmas, több sorból álló hátuszony, hegyes tüskékkel borított felület jellemzi a halakat, amelyek fejét emberi koponya képezi. Hal test, emberi koponya, hosszú csavarodó szarv – tán a Gonoszé. A kígyóként hullámzó test kék, vörös, zöld, fényes mázas felületének komplementer színkontrasztja növeli a műből áradó fenyegetést. Emlékezet sorozatnak nevezte el e kerámia együttest. Emlékezés valami rettenetes, brutális történésre, vagy tán rémálomra.


Ahmet Güneştekin Mezopotámia, az ősi folyami kultúrák, mítoszok, legendák helyszínének a szülötte. Népe tragikus története is bizonyára szereppel bír művészetének alakulásában. Alkotásai igen erős intellektuális és érzelmi tartalommal bírnak. A Pécsett látható festményei az élet legalapvetőbb kérdéseire, kiemelten a teremtésre keresik a választ. Műveinek bizonyára ezért is meghatározó színe a vörös és a sárga számtalan árnyalata. A Nap színei, melyek olykor fehér ragyogássá alakulnak. Az Élet, a mindenség színei. (Pécsett természetes, hogy Csontváry – pár épülettel távolabb megtekinthető – festményei is előkerülnek e műveket nézve, mint bizonyos szempontból közeli szemlélettel fogant alkotások.)


Vasarely kompozícióira leginkább utaló művén, Akik a Napból jöttek című festményen is – mintegy a remény és az újrakezdés jeleként - megjelenik egy színpompás fénysáv a sötétkék bolygók mellett. Élet és újjászületés. A kettő közötti állapot egyfajta álom, amelyben olykor megjelennek a szörnyek is, de az élet végül minden felett győzedelmeskedik.

Sárkány József

További híreink
Április 11. a Parkinson betegek világnapja
Nem csak az idősek betegsége. Ígéretes új módszerek, nagy társadalmi hiányosságok a Parkinson-kór kezelésében
2024-04-11 22:55:44, Hírek, KÖZ-TÉR Bővebben
Világszenzáció: Karikó Katalin után egy nappal újabb magyar tudós kapott Nobel-díjat
Kutatótársával, az amerikai Drew Weissmannel megosztva Karikó Katalinnak ítélte a Svéd Királyi Akadémia a 2023-as fiziológiai-orvostudományi Nobel-díjat a mRNS-alapú orvo...
2023-10-03 17:21:29, Hírek, KÖZ-TÉR Bővebben
A tangó tüzében izzik ismét Pécs
Ismét várja az érdeklődőket a Pécsi Nemzetközi Tangó Ünnep, immár harmadszor.
2023-09-29 02:19:13, Hírek, KÖZ-TÉR Bővebben

Hozzászólások

Még nem érkezett be hozzászászólás! Legyen ön az első!

Hozzászólás beküldéséhez kérjük lépjen be vagy regisztráljon!
Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Nem csak az idősek betegsége. Ígéretes új módszerek, nagy társadalmi hiányosságok a Parkinson-kór kezelésében
Bővebben >>