PÉCSI HÍRHATÁR - Hamilton nyerte az időmérőt Ausztriában

Holnap Zita napja lesz.
   /Rate& Ft

2015. 06. 21. 11:11

Hamilton nyerte az időmérőt Ausztriában
Hamilton nyerte az időmérőt Ausztriában Rosberg és Vettel indulhat a második és harmadik rajthelyről.

Lewis Hamilton megnyerte a Forma-1-es Osztrák-Nagydíj időmérő edzését Spielbergben.

Lewis Hamilton mögött csapattársa, Nico Rosberg végzett a második helyen, aki csúnyát hibázott az utolsó mért körén. A rajtrács harmadik pozícióját az autójából ezúttal is a maximumot kihozó Sebastian Vettel zárt, ennek ellenére volt felemás napja a Ferrarinak, a következőkben elárulom, mi volt ennek az oka.

Az európai futamok esetében megszokott rend szerint, délután két órakor indult el az időmérő edzés. A pilóták dolgát nehezítette a körülbelül két és fél órával korábban a pályára zúdult hatalmas eső, mely ugyan a kvalifikáció kezdetére teljesen megszűnt, ám az aszfaltcsík nem száradt fel teljesen, ezért mindenki a zöld jelölésű, köztes esőgumival hajtott ki a pályára. Verstappen indította mért idejével az edzés első szakaszának érdemi részét, 1:21.006-tal az élre állt. Az ő idejét először Sainz és Ericcson köre követte, de mögöttük érkezett Hamilton és Rosberg is, akik hátrébb küldték a spanyolt és a svédet a táblázaton.

Öt perccel a kezdés után először Sainz állt az élre 1:20.903-mal, majd a holland csapattárs 1:19.814-es idővel vette vissza a vezetést. A következő 13 percben fokozatosan száradt a pálya, így az idők is javultak. Vettel első komoly ideje például 1:19.218 lett, ezen a német a végére 8 másodpercet javított és végül 1:11.184-nél állt meg. A többiektől is röpködtek a jobbnál jobb idők, kivéve Kimi Räikkönent, aki annak a híres, a Ferrarinál uralkodó szokásnak esett áldozatul, hogy rosszul időzítve kapta meg a finn a száraz pályára való, szuper-lágy slick gumikat. Épp ezért búcsúzott 1:12.867-es idővel a végén, amivel a tizennyolcadik helyre minősítette magát. Az időeredmények folyamatos javulása végül azt eredményezte, hogy Rosberg nyerte az edzés első szakaszát 1:10.976-os idővel Sainz-ot (1:11.158) és Vettelt (1:11.184) megelőzve, a címvédő Hamilton pedig csak a tizenharmadik helyen jutott tovább, alig elkerülve a kiesést (1:12.218). Viszont 18 perc elteltével befejezte a mai munkát Pérez, Button, Räikkönen, Merhi és Stevens. A két McLaren Honda egyébként összesen kapott 45 rajthelyes büntetést különböző motoralkatrészek cseréje miatt, ezért a holnapi futamot Alonso boxutcai áthajtásos büntetéssel, míg Button 10 másodperces stop & go büntetéssel indítja majd, ezeket a verseny első három körében kell letölteniük.

Az edzés második szakaszának elején Vettel kivételével mindenki a pályára gurult, négyszeres világbajnok nyilvánvalóan arra várt, hogy még ideálisabb körülmények alakuljanak ki egy jó gyors kör teljesítésére. Amíg ő erre várt, a többiek a pályán szórták a mért köröket. Hülkenberg kezdte a sort 1:10.207-tel, ez már majdnem 11 másodperccel volt gyorsabb idő, mint az első etap első mért ideje, ez a tény pedig önmagában jelezte, hogy a pálya bizony szárad. Őt követte Rosberg és Hamilton, közülük a német volt gyorsabb hat tizeddel, 1:09.588-as idejével átvette a vezetést. A világbajnoki címvédő első, 1:10.1-es köre a második etapban csak a kilencedik helyre volt elég. Három perccel a vége előtt Vettel is megunta várakozást, ebben az edzésszakaszban csak egy mért kört ment, 1:09.392-es ideje végül a harmadik helyre volt elég, mert végül a két Mercedes javított. Ebben a körben is Rosberg volt a jobb, ezúttal 4 tizedet adott a csapattársának. Lényegében az említett három versenyző körei jelentették az utolsó eseményt az időmérés második szakaszában, ezen a ponton búcsúzott a további küzdelmektől Maldonado, Ericsson, Sainz, Ricciardo és Alonso. A többiek a fináléban folytathatták.

Ekkor már csak 12 perc állt ugyebár a pilóták rendelkezésére ahhoz, hogy elosszák egymás között az első tíz rajthelyet. Vettel és Verstappen még várt picit az első mért körével, a többiek viszont két perc elteltével már a pályán köröztek. A mért idők sorát ezúttal Rosberg kezdte 1:08.850-nel, majd sorrendben Nasr, Massa és Bottas iratkozott fel a második, harmadik és a negyedik helyre. Eléjük ugrott be első próbálkozásra Hamilton, aki 1:09.2-vel kezdődő idejével szorította hátrébb az előbb említett hármast, de befutott 1:09 végével a Force India volánja mögött Hülkenberg is, aki a címvédő nyomában szelte át a célvonalat. Vettel ezúttal öt percet várt az első gyors körével, 1:09.118-as ideje azt jelentette, hogy Massa elé fért be a német a harmadik helyre. Az első nagy roham után csak Verstappen és Grosjean nem rendelkezett mért idővel az edzés záró szakaszában. A francia végül nem futott értékelhető időt, így a tízedik helyen fejezte be a mai napot.

Az utolsó percekben született meg a Toro Rosso hollandjának mért ideje (1:09.612), rajta kívül javított az idején Vettel, aki 1:08.810-zel sem tudott a második helyre lépni. Hamilton és Rosberg sem javított, hiszen a brit az utolsó mért körének elején, az első kanyarban megpördült, míg a csapattársa az utolsó mért köre végén, az utolsó kanyarban csúszott a kavicságyba, ezzel mindketten maradtak az első illetve második helyen, aminek Hamilton örült jobban, hiszen 1:08.455-tel megnyerte az időmérő edzést. Mögöttük tehát Vettel zárt a Ferrarival, ezzel kiteljesedett az olaszok felemás napja, korábban ugyanis már említettem, hogy Kimi Räikkönen a tizennyolcadik helyről lesz kénytelen rajtolni holnap. Egész jó napot zárt a Force India, Hülkenberg azok után szerzett most ötödik rajthelyet, hogy a múlt hétvégén megnyerte Le Mans-ban a legendás 24 órás autóversenyt.

Ennyit a történésekről és az érdekességekről, végezetül lássuk az Osztrák-Nagydíj teljes rajtrácsát!

9. Felipe Nasr 1:09.713
10. Romain Grosjean nem futott mért kört a Q3-ban.

*10 rajthelyes büntetést kapott motorcsere miatt, a 18. helyről indul
**10 rajthelyes büntetést kapott motorcsere miatt, a rajtrács legvégéről, a 20. helyről indul!
***Fernando Alonso autójában a motort és az energia visszanyerő rendszereket, valamint a váltót is cserélni kellett, boxutcai áthajtásos büntetést kap, amit a holnapi verseny első 3 körében le kell töltenie!
****Jenson Button autójában is motort és energia visszanyerő rendszert kellett cserélni, ő is a hatodikat kapta meg ezekből, 10 másodperces stop & go büntetést kapott ezért, melyet szintén a verseny első három körében kell letöltenie!