PÉCSI HÍRHATÁR - Olimpia-Úszás: Hosszú arany, Kenderesi bronz

Ma Ervin napja van.
Holnap Zita napja lesz.

2016. 08. 10. 13:44

Olimpia-Úszás: Hosszú arany, Kenderesi bronz
Kissé összetorlódtak az események magyar szempontból az olimpia negyedik napján.

Magyar szempontból az olimpia negyedik napján kissé összetorlódtak az események.

Kezdjük a férfi 100 méteres gyorsúszás előfutamaival. Nyolc ilyet rendeztek, magyar részről Bohus Richárd és Kozma Dominik indult a negyedik selejtezőben, amelyet a trinidadi Dylan Carter nyert meg, éppen őket megelőzve. Carter 48.80-as idővel nyert, Bohus 48.86-tal második lett, Kozma pedig 48.92-vel harmadik. A három legjobb időt az ausztrál Kyle Chalmers (47.90), az amerikai Caeleb Dressel (47.91) és a brit Scott Duncan (48.01) úszta.

A női 200 méteres pillangóúszásban 4 selejtező fordulót rendeztek, a harmadikban került volna sorra Hosszú Katinka, azonban a futam előtt jelezte az illetékeseknek, hogy visszalép, azzal indokolt, hogy szeretne teljes erőbedobással a 200 vegyesre koncentrálni. A negyedik futamban viszont Szilágyi Liliána elindult, és a harmadik helyen ért célba, 2:06.99-es ideje összesítésben a negyedik helyre volt elég. Csak a spanyol Belmonte García valamint két amerikai, Natalie Adams és Hali Flickinger tudta megelőzni összetettben, utóbbiak is holtversenyben lettek másodikak.

A férfi 200 méteres mellúszásban sokkoló meglepetés érte az országot. Két magyar induló volt ebben a számban is,  Horváth Dávid, aki a futamában, 2:13.24-gyet teljesített, illetve az olimpiai bajnoki címvédő Gyurta Dániel, ő a saját futamát a hatodik helyen zárta 2:11.28-cal, ami csak a tizenhetedik helyre volt elég összetettben, így ő is búcsúzott ebben a számban az olimpiától. A három legjobb idővel az orosz Csupkov (2.07.93), a japán Koszeki (2:08.61) és a brit Willis (2:08.92) jutott a középdöntőbe. Külön bosszantó, hogy Gyurta Danit az olasz Pizzini csak 2 századmásodperccel előzte meg, ennyin múlott az elődöntő.

Az utolsó délelőtti versenyszám a férfi 4x200 méteres gyorsúszó váltóverseny selejtezője volt, ahol a magyar válogatott a második futamban ugrott a medencébe. Bernek Péter, Kis Gergő, Grátz Benjámin és Kozma Dominik alkotta a váltónkat. Sajnos egyébként annak a reménye sem volt meg, hogy a csapat továbbjusson, beszédes adat, hogy utolsó lett a magyar váltó 7:18.51-es idővel, ami 12 másodperccel lassabb az összetett első helyén továbbjutó brit csapat idejénél. A döntőbe a britek mellett az amerikaiak, az oroszok, a németek, a japánok, az ausztrálok, a belgák és a hollandok jutottak tovább.

A sorrend meghatározásának jogát fenntartva lássuk, mi történt a hivatalosan délutáni, ténylegesen késő esti programban! Kezdjük a férfi 100 méteres gyorsúszással, ebben a számban már ki is alakult a döntő mezőnye. A legjobb idővel döntős az amerikai Nathan Adrian, aki 47.83-as idővel ment tovább. Az összetett második helyén az ausztrál Kyle Chalmers áll 47.88-cal, míg a harmadik helyen holtverseny alakult ki az ausztrál McEvoy és a kanadai Condorelli között, mindketten 47.93-as idővel jutottak döntőbe. Ott lesz még az amerikai Dressel, a belga Timmers, a brit Duncan és a brazil Chierighini.

Férfi 200 méteres mellúszásban is elődöntőket rendeztek, az összesített eredmények alapján a legjobb idővel a japán Ippei Vatanabe jutott a döntőbe, eredménye 2:07.22, ami új olimpiai csúcs. Hat századdal dőlt tehát meg Gyurta Dani Londonban úszott rekordja. A második idővel a brit Willis jutott a döntőbe, 2:07.73-mal, míg a harmadik időt az amerikai Prenot úszta 2:07.78-cal. Finálét úszik még a japán Koszeki, az amerikai Cordes, az orosz Csupkov, a német Koch és a kazah Balangyin is. A Gyurta Dánielt éppen csak kiejtő olasz Pizzini lemarad a döntőről.

Női 200 méteres gyorsúszásban is rendeztek egy döntőt, az olimpiai bajnok az amerikai Katie Ledecky lett 1:53.73-mal, az ezöstérmet a svéd Sarah Sjöström, a bronzot pedig az ausztrál Emma McKeon kapta meg.

Női 200 méteres pillangóúszásban Szilágyi Liliána állt rajtkőre, a saját futamában a hatodik lett, összesítésben pedig 12 századdal lemaradva a döntőről a 10. helyen zárta az olimpiát ebben a számban. Lilu ideje 2:07.34. A legjobb idővel, 2:0566-tal az ausztrál Madeline Groves került a fináléba, másodikként a spanyol Mireia Belmonte García, a harmadik idővel pedig a kínai Csou Ji Lin finalista. Döntőt úszhat még a japán Hosi Nacumi, a kínai Csang jü Fej, az amerikai Flickinger, az ausztrál Throssel és a szintén amerikai Camille Adams is.

A férfi 200 méteres pillangóúszásban két magyar srácért, Cseh Lászlóért és Kenderesi Tamásért izgulhattunk. Laci jól kezdett, Tomi kevésbé, a tapasztaltabb klasszis 150 méterig a dobogón állt képzeletben, az utolsó 50 méteren viszont annyira lecsúszott, hogy végül csak a hetedik helyen ért célba 1:56.24-gyel eközben a sokáig ötödik helyen tempózó Kenderesi az utolsó hosszon hatalmas hajrát vágott ki, végül a harmadik helyen érkezett be 1:53.62-vel. Az olimpiai bajnok az amerikai Michael Phelps lett 1:53.36-os idővel, az ezüstérmet a japán Szakai Maszato nyakába akasztották.

Hosszú Katinka megállíthatatlan. A női 200 méteres vegyes úszásban, mint egyik kedvenc számában is döntőt úszott, és ha már ott volt, harmadszor is elverte a világot. Jó szokásához hűen már pillangóúszásban az élre állt, a teljes táv tekintetében csak a brit O’Connor tudta vele tartani a lépést. A célban kettejük között három tized döntött Katinka javára, akinek a győztes ideje 2:06.58, új olimpiai csúcs lett. A bronzérmet 200 vegyesen az amerikai Maya Dirado kapta.

A negyedik napot úszásban a férfi 4x200 méteres gyorsúszó váltóverseny döntője zárta. Ebben a számban az amerikai váltó uralta a mezőnyt. A Conor Dwyer, Francis Haas, Ryan Lochte, Mixhael Phelps összeállítású kvartett 7:00.66-os idővel nyerte az olimpiát, maga mögé utasítva a Stephen Milne, Duncan Scott, Dan Wallace, James Guy összetételű brit csapatot. A bronzérmet a japánok szerezték meg, méghozzá szoros csatában, a váltó tagjai Koszuke Hagino, Naito Ehara, Juki Kiboei és Takesi Macuda voltak.

Innen következik tehát  folytatás, amikor is újabb úszószámokban indulnak majd magyarok.